Genel

No Sugar & Glutenfree Çilekli Cheesecake

15 Haziran 2018
no-sugar-glutenfree

raw-cheesecake

Merve’nin glutensiz ve şekersiz tariflerinden herkese merhaba. Yaz aylarına uygun serin mi serin, yedikçe can sıkmayacak, içindeki tek hazır malzemenin labne olduğu cheesecake’den bozma bir dondurma vari tatlıyla damaklarda tat, gönüllerde gurme şef olmaya geldim.

Tatlı ve tuzlu karışımının çok büyük bir fanı olmadığım için şimdiye kadar cheesecake yapmaya hiç heveslenmedim ancak labneyi krema gibi kullanıp başka bir malzemeyle karıştırınca pasta kremanız hazır ve nazır oluyor.

Malzemeler:

  • 1-2 avuç Fındık
  • 1-2 avuç Ceviz
  • 1 bardak demlenmiş filtre kahve
  • 1 paket labne
  • 1 porsiyon çilek
  • Hindistan cevizi şekeri
  • Hindistan cevizi yağı

Yapılışı:

a) Zeminin yapılışı:

– Fındın ve cevizi bir kaba alıp kavurmaya başlayalım. Yaklaşık 4-5 dakika boyunca kısık ateşte kavurun. Bu esnada fındıklar siyahlaşıp, kabuklarından ayrılabilir korkmayın. Çünkü aradığımız görüntü tam olarak bu.

-4-5 dakika sonra fındık ve cevizlerinizi ocaktan alın ve bir havluya boşaltın. Bu havluya fındık ve cevizleri sarıp, ileri-geri yaptıktan sonra kavurduğunuz için kuruyemişler, kabuklarından çok daha kolay ayrılacak.

-Ardından rondoya atın ve hindistan cevizi yağı ile iyice jel kıvamına gelene kadar geçin.

-Daha sonra düz bir zemini olan kaba yayın ve sertleşmesi için fırına verin.

b) Çileklerin yapılışı:

-Yaklaşık 1 su bardağı su koyduğunuz tencereye hindistan cevizi şekeri ve hindistan cevizi yağı koyun ve çileklerle beraber kaynatın. Şekerin oranı sizin damak zevkinize kalmış. 1 çay bardağı kadar gayet yeterli olur. Çilekleri tıpkı reçel yapar gibi uzun bir süre kaynatacağız en son içerisindeki çilekler küçülene kadar.

-Ardından rondodan birkaç kez geçirip daha jel gibi bir kıvam almalarını sağlayacağız.

c) Kremanın yapılışı:

-1 paket labnenin tamamını soğuttuğunuz kahve ile birlikte karıştırın ve hindistan cevizi şekeri ile karıştırın. Dondurucuya atın ve iyice kıvam almasını sağlayın.

FİNAL


Fırına attığınız ceviz ve fındıkları çıkarın. Artık onlar biraz sertleştiği için glutensiz pasta tabanınız hazır. Biraz soğuduktan sonra üstüne kıvam almış labneyi doya doya yayın. Elinizi korkak alıştırmayın. Bu halde bi 30 dakika dondurucuya koyun ve final olarak çilekli sosu dökük, dilediğiniz gibi süsleyin ve dondurucuya geri atın. Minimum 4-5 saat (ideal olarak 1 gün sonra) cheesecake vari dondurmanız hazır!

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!