Genel

Ev Yapımı Şekersiz Fındık Ezmesi

19 Mayıs 2018
fındık-kreması

fındık-ezmesi

çiğ-fındık

ev-yapımı-fındık-kreması

fındık-kreması

Şekersiz, glutensiz tariflere merak salalı 4-5 yıl oluyor. Tatlılara aşırı yakışan, her derde deva, birçok yağa göre çok çok daha lezzetli ve ısıya dayanıklı olması sebebiyle son dönem sağlıklı beslenmenin olmazsa olmazı hindistan cevizi yağını keşfettiğimde başlamıştım zaten alternatif tarifler yaratmaya. Çünkü mutfağa her girdiğimde bana kendini hatırlatan, dönem dönem sıvı dönem dönem katı olan beyaz bir şey vardı ve ilgimi çekiyordu.

Sabırsızlanan, yedikçe vicdan azabı duymayı engelleyecek bir tatlı arayışında olanları daha fazla bekletmiyorum. Neticede artık blog’lar okunmuyor değil mi? Blog yazıları hep öldü. Woaw such an social media geek over there.

Malzemeler:

  • Bir avuçtan fazla çiğ ve kabuklu fındık
  • 2 adet Medine hurması
  • Yaklaşık 1 avuç hindistan cevizi şekeri
  • 3 kaşıktan çok 4 kaşıktan az zeytinyağı

Yapılışı:

Çiğ fındıkları kısık ateşte, herhangi bir yağ veya su eklemeden kavuruyoruz. Bu kavurma işlemi yaklaşık 5 dakika sürüyor ve ara ara karıştırmakta fayda var ki fındıklar yanmasın. Karıştırdıkça kabuklarından ayrıldığını göreceğiz, ki bu da görmek istediğimiz bir manzara zaten. Bırakın fındıklar kabuklarından ayrılsın. KABUĞUNUZU KIRIN.

Fındıkları robottan geçirmek biraz zaman alacak ve makineyi yakmamak adına aralık vererek fındıkları çekmekte fayda var. 1-2 dakika çekip, robot ısındıkça bekleyebilirsiniz. Ara ara açıp fındıkları kontrol edin, un kıvamından jelimsi krema kıvamına geçene kadar itinayla devam edin.

Sürülebilir bir kıvama geldiğine inandığınızda, hurmaları ekleyin ve biraz da yağ koyarak çekmeye devam edin. Bu malzemeler fındıklara karıştığında çok daha kolay şekil aldığını göreceksiniz. O an kendi nutellanızı yaratmanın heyecanıyla kenarda duran fındık kabuklarını havaya saçabilirsiniz. Çünkü siz buna değersiniz.

Son etap olarak yağın geri kalanını karışıma tekrar ekleyin ve fındık kremasını helvamsı, sürülebilir bir hale getirin.

Notlar:

  1. Zeytinyağı yerine hindistan cevizi yağı da kullanabilirsiniz. Hatta daha da iyi olur ben o esnada mutfakta kaybettiğim için kullanamamamıştım ama ziyanı yok zeytinyağı da gayet yakıştı ve iyi kıvam verdi.
  2. Katkı ve koruyucu maddesiz bir krema yaptığınız için maksimum saklama süresini 3-4 gün olarak not edin ve bu sürede tüketecek şekilde hazırlığınızı yapın. Zaten daha uzun sürede tüketiyorsanız bilin ki uygulamada bir hata var ve yeterince leziz olmamış demektir.
  3. Bu fındık kreması arkadaşı daha da nutellalaştırmak adına bitter çikolata eritip eklemeyi düşünmüştüm ancak yukarıdaki malzemeler aroma verme konusunda o kadar yeterli oldu ki herhangi bir ekstra malzeme eklemeye gerek kalmadı.

Guten appetit!

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!