Genel

Sivilceler ve Cilt Bakımı #NotYourBeautyBlogger

17 Şubat 2018
çağ-ağacı-body-shop

la-roche-posay-effaclarbody-shop-hindistancevizi
Hakkında araştırmayı, 1800’lerde bir eczacıymışçasına karışımlar yaparak üzerimdeki etkilerini görmeyi sevdiğim bir konu cilt bakımı. 1 yıl öncesine kadar yalnızca hassas, kızaran ve kuruluk problemi olan bir cilde sahiptim. Son aylarda neler olduysa, sivilceler çıkaran, yağlanan ve adeta benimle konuşan bir ciltle karşı karşıyayım. Yediklerim-içtiklerim ve stres çok etken ciltte bunu hangimiz bilmiyoruz ki ancak bir yandan da bundan 3-4 yıl önce çok daha şekerli ve yağlı beslenirken, ergenlik dönemimde tek tük bile sivilce problemi yaşamamışken, şimdi sivilce problemi neden yaşıyorum bilmiyorum. Neden Allahım, neden ben. 3 öğün patates kızartmasıyla beslenenler varken NEDEN BEN (sarkazm içerir, sarcasm look it up everybody.)

Bir yandan da ergenlikte sivilce problemi yaşamamış olmak hayatınız boyunca yaşamayacağınız anlamına gelmiyor bunu öğrenmiş oldum. Çünkü bu cümleyi yaşıtlarımdan çok sık duyuyorum. İçtiğimiz su, soluduğumuz hava, egzoz dumanı, bu şehir ve stresi zaten bizi hem içten hem de dıştan yaralamıyor mu? Şansa yaşıyoruz resmen ŞANSA. Bırakalım da sivilce çıkıversin…

Yine de cilt bakımı hakkında benden bir şeyler duymak istediğinizi biliyorum, başta da dediğim gibi bu alan benim gizli hobilerimden biri. Birazdan sizlere yukarıdaki ürünleri ve gözlemlediğim etkinlerini anlatacağım. Yine de bu yazıyı okuyan ve benzer dertlere muzdarip olan arkadaşları uyarmak isterim, bazen sağlıklı diye düşündüğümüz besinler de vücutta sivilcelenmeye, yağlanmaya neden olabiliyorlar. Beni can evimden vuran kuruyemişler oldu mesela. Avuç avuç yedikçe, ertesi gün patır patır mayın tarlası gibi yüzümde belirmeye başladılar (abartı içermektedir). Dolayısıyla kızartmayı, şekeri azalttım diyebilirsin ancak tükettiğimiz kuruyemiş miktarından da emin olun. Ben olamıyorum mesela. Bir insan çiğ bademe, kajuya, antep fıstığına nasıl karşı gelebilir. (Kuruyemişçiler için gönüllü içerik üretilir.)

Yeni yıla girerken aldım Body Shop’un Tea Tree Daily Solution adlı ürününü. Aslında konsantre yağ olanını almak istiyordum, ancak peeling’i ile birlikte bu günlük solüsyon paket halindeydi, ben de o ikisini aldım. %100 tavsiye eder miyim bilmiyorum. Kime daha ziyade tavsiye ederim, hakikaten yağlı bir cildi olan ve sivilceli döneminde nemlendirici altına kullanmak için serumumsu bir sıvı arayanlara. Ciltte kolay emiliyor, azcık geriyor ve kokusuyla rahatlatıyor. Bilmiyorum sizin için bu son madde önemli mi ama uyandığımız saatlerin zifiri karanlık olduğunu düşünürsek güne böyle bir kokuyla başlamak bir parça iyi geliyor. Yine de lokal uygulamak adına çay ağacı yağını almak daha faydalı olabilir. Çünkü bu solüsyonu kullandığım süre boyunca mucizevi bir şekilde sivilcelerimden kurtulmadım.

La Roche-Posay, Effaclar ile tanışma hikayem ise şöyle; yine bir gün ürün araştırıyor ve cildimdeki sivilelerin aynı bölgelerde düzenli olarak çıkmaya devam ettiklerini gözlemliyorum, tamam artık bir eczane ürünü denemeliyim dedim. Effaclar, Roaccutane kullananlara önerilen, “anti imperfections” gibi iddiali bir alt başlığı olan, sivilceli ve hassas ciltlerin kesin çözüm aldığı (internetteki yorumların yalancısıyım) bir ürün. Ben henüz 1 haftadır kullanıyorum ve gözlemlediklerim şunlar; çok rahat emiliyor, gerginlik yaratmıyor, hemen matlaşıyor. Sivilceler üzerindeki etkisini görmek için sivilcelerin üzerine bir tık daha yoğun uyguladığımda yaktığını gözlemledim. Sabaha mucizevi bir şekilde iyileşme olmadı, o yakma ne anlama geliyordu anlayamadım. Ancak tahrişe veya alerjiye de sebep olduğunu sanmıyorum. Çünkü öyle olsa bölgesel olarak yakmazdı, tüm yüzümü rahatsız ederdi. Bu nedenle tez canlı olan kendimi 1 haftada etki almamanın normal olduğu konusunda ikna etme çalışmalarım sürüyor. Effaclar’ı kullanmaya devam edeceğim. Ancak ondan da verim alamazsam üzülürüm, kırılırım.

Bu arada vanilyalı, hindistan cevizli her şeyin büyük bir tutkunu olduğum için Body Shop’un hindistan cevizli dudak nemlendiricisine geri döndüm. Beni ortaokul yıllarıma götürdüğü gibi geçenlerde de okuduğum bir makalede (elimde de mürekkebe batırdığım kuş tüyünden kalemim var) vanilya kokusunu hoş bulmamızın nedeni de öğrendim. Anne sütünün aromasını hatırlatıyormuş çünkü. Merve’den öğrendiğiniz işe yaramayan enteresan bilgilerde bugün.

Vicdani uyarılar:
– Bu ürünleri olabildiğince düz bir şekilde anlatmaya çalıştım, neticede satın alıp almamanız beni herhangi bir şekilde alakadar etmez. Şu anda cildimi gözlemleme dönemindeyim. Belki aşağıda fikir paylaşımında bulunuruz ve gidişata göre cilt bakımı yazılarına devam ederim?

– Daha yoğun bir sivilce problemi yaşadığım dönemde kan tahlili vererek bu durumu kontrol ettirmiştim. Sizlere de ürünlere başvurmadan önce kan tahlili yaptırmayı tavsiye ederim. Gitmişken B12’ye, D vitaminine falan da baktırın bakın hepimiz zombi gibi yorgun geziyoruz. 

Ciao,
Merve

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!