Genel

Kase No. 16 | Smoothie’nin Yenebilir Hali

23 Temmuz 2017
Nişantaşı Kase No.16

Nişantaşı Kase No.16

Nişantaşı’nda her öğlen yemeğe gittiğim 2 yer var biri Doğaya Dönüş diğeri ise Plus Kitchen. Bu iki alternatif de sağlıklı beslenmeye tutkunları gayet memnun edebilir. Lokasyon Nişantaşı olduğu için fiyatlar normale göre biraz daha yüksek, özellikle Doğaya Dönüş’ü çok sevmeme rağmen “fix” bir ücreti olmadığı, tartarak kilo başı hesapladıkları için(?) zaman zaman “2 çeşit zeytinyağlı aldım, e ben bununla ana yemek, kahve ve tatlı yapardım” diyebileceğiniz ücretler yazabiliyorlar ancak konumuz bu değil.

Ofis Nişantaşı’nda olduğu için bunca yıl yolumun pek düşmediği bu semtte her şeye hakim olmaya, en ufak bir sokağında neyin nerede açıldığına dikkat etmeye başladım. Bu arada yukarıdaki 2 örnek ve birazdan bahsedeceğim Kase No. 16 da Teşvikiye’de bulunuyor. Teşvikiye Camii’ni geçin, meşhur House Cafe’nin oradan sola dönün ve daha sonra ilk sağa girerek dümdüz ilerleyin ve ta daa Teşvikiye’nin kalbine inmiş bulunuyorsunuz.

Et yemediğim gibi şeker tüketmemeye de özen gösteriyorum. 2015’te, Berlin’de, en ufak bir cafe’de “raw, vegan, gluten free” gibi alternatifler bulmak mümkün, İstanbul’da bunun içinde “et var mı” diye sorunca, “et yok kıyma var” yanıtı alıyoruz diyerek üzülüyor ve kalbim kırılıyordu. Şehrin Batı’ya dönük semtleri Nişantaşı ve Moda hemen bu zart-free, zurt-free konseptine ayak uydurdu ve sağlıklı beslenme turizmi yapabilecek kapasiteye geldi.

Kase’yi bir öğle yemeği çıkışında, burada ne varmış diye önüne gitmemle keşfettim. Çılgınlar gibi risk aldığım bir günde ise, “en kötü ne olabilir” diyerek oturdum ve menüde içindeki malzemeleri okuduğum gibi zihnimde pembe bulutlar, şölenler canlandıran “Smoothie Kase”yi sipariş ettim. Saat 12:30 civarıydı sanıyorum ve yediğim şey beni 16:00 sularına kadar hiç acıkmadan tok tuttu. Smoothie hayranı değilim, aslında yemekte pek fazla yeniliklere de açık değilim. Smoothie yenebilir yoğunlukta olduğu halde bardaktan içmek bana garip, biraz da “öğk” geliyordu ama Kase, “buyrun efendim, bu da ikinci kaseniz, sizin kadar iştahla yiyeni görmedik ehe ehe” diye 2. kaseyi getirse hayır demezdim. İçinde açai, yulaf, chia, yaban mersini ve çilek olan bu smoothie içtikten sonra, pardon daha ilk yudumda “vücuduma lıkır lıkır sağlık giriyor” etkisi yaratıyor. Hem öğün hem de tatlı niyetine yiyebileceğiniz bu pembe şey favorim olmaktan çıkıp, benim için bir takıntı haline gelecek gibi duruyor. Şimdiden damakta bıraktığı serinlik hissini ve mis kokusunu özledim.

Gelelim mekana dair olumlu/olumsuz yorumlarıma:

  1. Öğle saatleri sakin olan mekan 6’dan sonra dolup taşmaya başlıyor, yer bulmakta zorlanabilirsiniz.
  2. İlk gidişimde sipariş baaaya geç gelmişti. Normalde pek yapmam ama “yahu bunda pişen bir şey de yok, acaba unuttunuz mu siparişi” diye sormak durumunda kalmıştım. İkinci kez gittiğimde yine geç gelir galiba diye arkama yayılmıştım ki, kaderin cilvesi beklemediğim anda, hemencecik geldi.
  3. Mekanın iç bölümü oturmak için gayet sempatik, tasarımı da güzel. Kaselerin (tabakların) tatlışlığına değinmiyorum bile. Ancak ve fakat, minik bir açık alan bulunca “hemen burayı sigara içilen bi alan yapalım” telaşlarını anlayamadım. Öyle ki sizin menü’nüz sağlık, sıhhat ve zindelik dolu. Kapı önündeki masalar tabii ki içsin sigarasını ancak iç mekanda açık bir balkon bulduk diye sigaracı müşterileri memnun edelim zihniyeti bu mekanın konsepti ile uyuşmuyor. Açık alan dar olduğu için sigara içenin dumanı zaten direkt içerde oturanlara geliyor.
  4. Neticede bir mahalle mekanı oldukları için biraz daha güler yüzlü ve sıcak bir ekiple çalışmalarını isterim. “Biz nasılsa müşteri buluruz” tavrı eğer mekanın sahibinden geliyorsa, snob’luk out, samimiyet in.
  5. Cappuccino hastası bir insan olarak, mükemmeli beklemiyordum ama mekandan istediğim cappucino şimdiye kadar içtiğimin en kötüsüydü. Üstelik Kase’nin yakınında MOC gibi güzel bir kahve alternatifi varken, kahve ekipmanlarını geliştirmelerini naçizane tavsiye ederim. Dövmeli baristalar gibi gurmelik yapacak kadar kahveye hakim değilim ama cappuccino diye istediğim şey makine tarafından üretilmiş bembeyaz bir köpüktü.
  6. Henüz, fotoğraflarda gördüğünüz Smoothie Kase dışında bir şey yemedim, ama öğle-akşam yemeği olarak tercih edebileceğiniz bol yeşillikli ve hakikaten sağlıklı kaseleri de var. Fiyatları da lokasyona ve kullandıkları malzeme kalitesine göre makul bulduğumu söylemeliyim.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!