Genel

Haftanın Özeti #4 Temmuz

8 Temmuz 2016


Bayramda yayınlamak üzere birçok video çekmeyi planlıyordum, hatta bunlardan biri “havalimanı fobisi” başlıkla gelen e-mail’e yanıt vermekti. İlk kez Atatürk Havalimanı’ndan, dış hatlara gidecek kişilere yönelik video hazırlayacaktım. Atatürk havalimanında katliam gibi bir saldırı gerçekleşti, video çekecek enerjiyi/hissiyatı kendimde bulamadım. Video çekmiyor oluşumdaki ikinci faktör ise; büyük bir çoğunluk videolarımdaki sesten rahatsız. Mikrofon kullanmıyor olduğum için, daha doğrusu mikrofonum olmadığı için ses gerçekten de iyi kalitede değil. Bundan 3-5 yıl önce Youtuba’a içerik üretiyor olsaydım, hatta Türkiye için 2-3 yıl bile diyebiliriz, kimse videonun sesini sorun etmeyecekti. Sesi bırakın 360p video bile ilgiyle izlenecekti. Ama Youtube’un bir sektör olması ile görüntü kalitesinde gözle görülür bir artış gerçekleşti. Keşke ses-görüntü konusunda hassas olduğunuz kadar içerik konusunda da hassas olsanız sevgili Youtube izleyicileri diyerek, mesajımı veriyor bu konuyu kapatıyorum.

İstanbul’da sanırım en sevdiğim pastanelerden biri Bebek Baylan(3. fotoğraf). Evime o kadar uzak ki, tüm o mesafeyi göze alıp, koşarak gidiyorum diyebilirim. Hem güzel bir manzara, hem de güzel bir hizmeti var. Bebek’in sahilini tatil günleri dışında sessiz sakin olması nedeniyle seviyorum. Tabii bu sefer bayramda gittiğim için gayet kalabalıktı. Hizmet olarak hiçbir şeye sahip olmayan Bebek Kahvesini bile seviyorum. Fonda mahalle amcalarının tıktık tavla sesiyle denizi izlemek garip bir keyif veriyor. O ufak balıkçı teknelerini seyrediyorum bir de. Bu dizeleri alt alta yazsam şiir olur. Keşke yalnız bunun için sevseydim seni Bebek.

Bu hafta değil ama bir önceki haftanın beni mutlu eden detayı ise; Facebook sayfama bir fotoğraf yükleyip, altına şarkı tavsiyeleri istediğimi söylemiştim. Gerçekten de bir sürü güzel şarkı geldi; kimini ilk defa dinledim, kimini zaten çok seviyordum. Bana şarkı gönderen; Emre, Yusuf, Şeyda, Hasan, Hakan, Engin ve Günizi‘ye çok teşekkür ederim. Yazının sonunda haftanın favori şarkılarında bakalım sizlerden gelenler var mı? 🙂

Bu hafta okuduğum şöyle bir söz beni çok etkiledi; “Evren bizim zindanımızdır. Ona hükmettiğimizi zannederiz, oysa onun kayıtsızlığından faydalanarak varoluruz.” En güzel özlü sözler içim sayfama beklemiyorum, telaş yapmayın. Bu haftanın özeti biraz oradan, biraz buradan oldu. Aslında sanıyorum ki 1 hafta sonra size anlatacağım enteresan bir şeyler olabilir. Ve hatta umduğum gibi gerçekleşirse bunu bir yazı dizisi ile de anlatmayı planlıyorum.

En son yazdığım sağlıklı beslenme (Ara Kafe yazımı okudunuz mu?  O yazıya ithafen size sağlıklı bir atıştırmalık tarifi vermek istiyorum. Aslında tarif denemeyecek kadar basit; 2-3 adet hurmayı, biraz cevizi biraz fındığı rondodan geçiriyoruz, karışıma birkaç damla hindistan cevizi yağı ekliyoruz ki kıvam alsın, daha sonra tekrar rondoda 5-6 saniye çekiyoruz ve sonuçta yumuşak toplar haline getirip, hindistan cevizine buluyoruz. Gün içerisinde acıkmalarda, spordan sonra atıştırmalarda bundan daha iyisi olamaz. Üstelik paketli ürünler gibi şeker, koruyucu falan da içermiyor daha ne olsun?

Bu sefer unutmadan haftanız nasıl geçti diye size soruyorum. Hep ben anlatacak değilim ya? Bu arada yaz mevsiminden zerre haz etmediğimden bahsetmiş miydim. Gerçekten Eylül’den sonrası bir an önce gelsin istiyorum. Neyse ki bayram tatili nedeniyle İstanbul bu hafta derin bir nefes alabildi. Ben bu şehirde yaşayanlara veya kendime değil; şehrin ta kendisine üzülüyorum. Size de böyle oluyor mu? Sevdiğimi söyleyemiyorum bir türlü bu şehre, çünkü hep de bir kızgınlığım var. O kızgınlık da sevdiğim için. İçten içe de koruyor, kolluyorum. Hep bir gözüm üstünde. Ama bırakıp gitmek konusunda tereddüt edeceğimi sanmıyorum, çünkü hayal ettiğim haline dönmeyecek gibi duruyor. Yazı aslında bu şekilde sonlanmıyordu, ne olduysa konu döndü dolaştı İstanbul’a geldi. Bir de bu haftanın özeti yazısı, diğer haftalar kadar içime sinmedi gibi. Zorlamayacağım, bazen de olmaması iyidir. Haydi ben gidiyorum. Ciao!

Haftanın müzikleri: 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Haftanın Özeti: İşte Başladım, Taşındım | Merve Tuncay Blog 30 Eylül 2016 at 20:59

    […] son Temmuz ayında Haftanın Özeti yazısı yazdığım için […]

  • Bir Cevap Yazın

    error: Content is protected !!