Genel, Sanat

Istanbul Modern – Drip Coffee Asmalımescit

28 Mayıs 2016
istanbul-modern-müze

istanbul-modern-sanat istanbul-modern-nerede istanbul-modern-müzesi istanbul-modern-sergi istanbul-modern-nasıl-gidilir coşkun-aral-istanbul-modern istanbul-modernbeyoğlu-cafeler

asmalımescit-cafe

Istanbul’da ücretsiz gezebileceğiniz müzeler-sergiler adlı serginin 2. yazısından herkese merhaba. İstanbul Modern, Türkiye‘nin ilk modern müzesi. Tophane’de bulunan bu müze, özellikle turistlerin severek ziyaret ettiği müzelerden biri. Geçen yıl İstanbul Modern’i arayan Alman çifti müzeye götürmüştük. Ve onlara yolu tarif edip, yol boyunca da eşlik ettiğimiz için bize İstanbul Modern’nin cafesinde bir kahve ısmarlamak istemişlerdi. Oysa bizim için yol boyu Almanya‘dan sohbet etmek bir keyifi, üzerine bir de böyle bir jestle karşılaştık.

Üniversitede öğrenciyken İKSV’de, bienallerde (son iki bienal olmak üzere) sergi asistanı olarak görev almıştım. İlk çalıştığım mekanlardan biriydi İstanbul Modern. O yüzden bu mekanın bendeki yeri ayrı. Şimdi çok sevdiğim, pek sevgili avukat arkadaşım Fatıma ile de orada tanıştım, bu arada avukatlar kendi reklamını yapamıyormuş ne enteresan değil mi. Fatımacığım üzülme bak ben İstanbul Modern diye girdim buradan senin reklamını yapıyorum. Kendisi adeta bir devil’s advocate. Konumuza dönecek olursak; İstanbul Modern’i gerek teknik alt yapısından dolayı gerekse manzarasından dolayı çok seviyorum. Bir de müthiş geniş bir koleksiyona sahipler. Süreli sergiler ise normalde alıştığımız gibi 1-2 ay sürmüyor, oldukça uzun süre 6-7 ay gibi sergilenebiliyor.

Her Perşembe Istanbul Modern’nin halk günü olduğu için ücretsiz. Vestiyer gibi hizmetlerinden de ücretsiz yararlanabiliyorsunuz. Benim gibi dışarı vlog çekmeye – blog yazısı yazmaya çıkanlar için bu büyük bir hizmet. Adeta kaplumbağa gibi evimi sırtımda taşıyorum böyle zamanlarda çünkü. Istanbul Modern’nin koleksiyonunda Nuri Bilge Ceylan, Hüseyin Çağlayan gibi ünlü isimleri de görmek mümkün. Nuri Bilge Ceylan’ın İstanbul temalı bir fotoğrafı var. Fotoğraf demişken Çoşkun Aral‘ın İran, Lübnan, Afganistan gibi ülkelerden oluşan fotoğraf serisinin oldukça etkileyici olduğunu söylemem gerek. Bağımsızlık mücadelesi, çatışma ve savaş gibi konuları yansıtan bu fotoğraflar insanın kanını donduruyor. Bir başka etkilendiğim çalışma da Alper Aydın‘ın “Taş Kütüphanesi” isimli çalışma oldu. Bu eserde sanatçının farklı farklı bölgelerden topladığı taşlar yer alıyor. Konya, Ordu gibi şehirlerden toplanmış taşları görmek mümkün. Jeolojik belleğin, toplumsal bir bellek oluşturup-oluşturamayacağını merak ediyormuş sanatçı. Hemen Celal hocaya soralım, bize anlatsın. Kütüphane şeklinde sergilenme nedeni ise bilginin kaynağı doğadan geldiği için. Burası da oldukça hoşuma gitti.

Bir önceki yazıda çağdaş sanata dair bazı fikirlerimi dile getirmiştim. “Burada ne anlatıyor” gibi sorulara fazla takılmamak gerek. İstanbul Modern’i gezerken bu sefer açıklama metinlerini de okudum. Normalde pek okumuyorum, çünkü sanatçının anlattığı kadar benim bakınca gördüğüm şey de önemli. Ve her zaman belirli bir altyapı bilgisi ile esere bakmak gerekmez. Ne görüyorsak o’dur. Ne göremiyorsak da o’dur. Bu sefer dikkatimi çeken şey “doğa” oldu. Aslında doğa, sanatı yüzyıllardır besleyen bir şey. Şimdilerde doğa ile insanın ilişkisini inceleyerek, insanın doğadan uzaklaştığını düşündüğü için eleştiren sanatçı, yüzyıllar önce de doğaya olan yakınlığını resmediyordu.

Sergi sonrası ise daha önce gitmediğim bir cafeye uğradım; Asmalımescit – “Drip Coffee”. Burası İstanbul’un içindeki Roma. Hafta içi sakinliğinde dışarıda oturup, sokağı seyrederek çay-kahve içmelik bir yer. Çay olarak neler var diye sorunca, garson oldukça havalı bir şekilde “siz ne istiyorsunuz” dedi, ben de “e rooibos vanilya” o zaman dedim. Son fotoğrafta çayı içerken yaşadığım mutluluk anını görmek mümkün. Youtube kanalıma yüklediğim vlog’umda ise Istanbul Modern gezimin her detayını yakalayabilir; Tophane, Şişhane, Galatasaray’da benimle turlayabilirsiniz. Bir sonraki yazıya kadar herkes kendine iyi baksın. Ciao.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!