Sanat

İstanbul’da Ücretsiz Gezebileceğiniz Müzeler

19 Mayıs 2016
pera

istanbul-pera-müzesi

pera-müze-museum

galeri-zilberman-sergi

galeri-zilberman

İstanbul‘da ücretsiz gezebileceğiniz sanat alanlarından haberdar mısınız? Pera Müzesi her Çarşamba öğrencilere ücretsiz. Çoğu müze indirimli ve tam bilet olmak üzere iki çeşitte ücretlendirme yapıyor ama ücretsiz güne sahip olan müzeler benim için öncelikli. Berlin‘de Kunsthalle’nin Pazartesileri herkese ücretsiz olduğunu öğrenince kapısından sevinçle dönmüştüm. Harika bir Jackson Pollock sergisini de bir sonraki haftalarda Pazartesi günü ücretsiz gezmiştim. Şu an öğrenci olmasam da dün Müzeler Gününe denk geldiğim için Pera Müzesi’ni de bu şekilde ücretsiz gezince şen şakrak bir hal aldım diyebilirim. Daha önce Pera’nın daimi koleksiyonunu gezmiş olsam da bu sefer gezerken vlog (video blog) çektiğim için kaçıncı kez gezdiğimin benim için bir önemi yoktu, büyük bir keyifle anlattım zaten videoyu izlemeyenler hemen yazıdan sonra izlesin 🙂

Müzeler; sanat-tarih-kültür gibi şeyler çağrıştırıyor ancak çoğu genç arkadaşın galerilerden haberdar olduğunu sanmıyorum. Genellikle çağdaş sanatı destekleyen, yer yer geleneksel eserlere yer veren galeriler büyük bir kitle için “bunu ben de yaparım”cılığı temsil ediyor. Sanıyorum bunu ben de yaparımcılık sanat tarihinden pek haberdar olmamanın sonucu. Rönensans’tan sonra şapşadanak -böyle bir terim var mı?- Pop-art’a gelinmiş gibi davranılıyor. Yani sanatın, “gerçek sanatın” hep o eskilere ait, gözle görülür “gerçekçi yeteneğe” ait olduğu düşüncesi hakim. Oysa sanatçı her zaman gözün gördüğünü yansıtmak istemeyebilir. Çünkü gerçek her zaman gözün gördüğü değildir; bazen ışıktır, bazen açıdır ve bazen de gerçek yoktur.

Aslında galeriler de baya soğuk ortamlar (bkz: white cube), bu nedenle ziyaretçi odaklı değiller daha çok bir alıcı arıyorlar. Ziyaretçi çekmek gibi endişelerinin olduğunu ben de düşünmüyorum. Ama unutmayın ki, her galeriyi istediğiniz zaman ücretsiz bir şekilde ziyaret edebilirsiniz. Sergilerini takip etmekten keyif aldığım galerileri ilerleyen günlerde yine buradan paylaşacağım.

Dün gerçekleştirdiğim Pera, Beyoğlu ve Galata turumda İstiklal Caddesi’nde iki önemli sanat alanının kapalı olduğunu gördüm. Öğrendiğime göre Arter kapanmış ve başka bir bölgeye taşınıyormuş. Salt Beyoğlu‘da yine tıpkı Arter gibi ücretsiz ziyaret edebileceğiniz bir alan. Ben dün ziyaret edemedim çünkü geçici bir tadilat vardı. Ve oradan Salt Galata‘ya doğru indim. Sergiyi gezerken değişik bir çanta uyarısı aldım. Çantayı ya önümüze takmak gerekiyormuş, ya da elimizde taşımak. Bu uyarı beni rahatsız etti. Böyle bir uyarıyı genellikle yapacaklarsa müzenin-mekanın girişinde yaparlar ve eşyalarınızı vestiyere bırakmış olursunuz. Tam sergiyi gezerken yapmak sanki biraz ilgi dağıtmak gibi. E, bir de bilgisayarımla geziyorum ben, elimde de fotoğraf makinem, sergiyi gezerken de vlog çekiyorum. Yani elim-kolum doluyken bir de sırt çantamın elimde taşınması isteniyor.. Sonra sergiyi de beğenmedim, çıktım zaten:) Ama Salt Galata güzel bir mekan. MacBook Air 13inç sponsorluğunda öğrencilerin çalıştığını görmek mümkün, hipsterlık seviyesi tavan.

Gelelim Galeri Zilberman‘a. Salt Galata sonrası nereye gitsem derken, bir süredir ismini duyduğum bu galeriye gitmek istedim. Kendisi İstiklal Caddesi üzerinde yer alan tarihi Mısır Apartmanı‘nın içinde 2. ve 3. katlarda yer alıyor. Dün tesadüfen sergiyi gezerken sanatçı ile de karşılaştım ve sohbet etme fırsatı yakaladım. Sanatçı Antonio Cosentino‘ya “ben sizi yabancı sanıyordum” dedim, evet herkes öyle sanıyor dedi. İtalyan asıllı olan sanatçı Türkiye’de doğmuş ve büyümüş. Sergide yer alan en dikkat çekici çalışması ise teneke kutularından yaptığı araba. Serginin ismini bu çalışma verdi diye tahmin ediyorum. Üzerinde farklı farklı markaların tenekelerinden kullandığı, kolaj çalışmasını andıran bir Ferrari bu araba ama çakma bir Ferrari. İkinci dünya ülkelerinin sık sık kullandığı “çakma” mallardan bahsetti sanatçı. Yani favori çağdaş sanat tabiri ile “gönderme” yaptı. Temmuz ayına kadar devam edecek olan “cigara viski kolileri denizlerde, ferare sevgilim” adlı sergiyi Gallery Zilberman‘da ücretsiz ziyaret edebilirsiniz.

Not: Gallery Zilberman Berlin merkezli bir galeriyken, İstanbul’a da açılmış. Berlin’e dair olan her şeyde kan çekiyor beni galiba. Sevgiler, saygılar. Ciao!

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!