Sanat

Mehmet Güreli Film Noir Sergisi – The Marmara Pera

18 Mart 2016
mehmet-güreli-sanatçı

Berlin‘den geleli dolu dolu 2 ay oldu ancak ne evden çıkasım var, ne de etkinlikleri takip edesim. 11 Şubat tarihinde açıldı Film Noir sergisi. Basın bülteni gelince heyecanla not ettim kenara daha sonra gitmeye bir türlü fırsat bulamadım. Dün nihayet üzerimdeki bu rehaveti attım ve yolumu The Marmara Pera‘ya düşürdüm; Odakule’den sonra Pera Müzesini geçince dümdüz yürüyorsunuz ve karşınıza çıkan uzun bina oluyor kendisi. Sergi Sade Kolektif‘in The Marmara Pera’da düzenlediği üçüncü sergiymiş. Saat 18.00’e kadar gezilebiliyor ve giriş ücretsiz. 11 Mart tarihine kadar gezebilirsiniz.

Mehmet Güreli’nin resimlerinde, Film Noir detaylarını, bazen çizdiği karakterlerin gözlerinde, bazen ışıklar arasına saklanmış, bazen de yazılarda buluyoruz. Güreli’nin resimlerindeki kadınlar ve erkekler de kesinlikle bir karakteri temsil ediyor. Resimlerdeki karakterler bir Femme Fatale, bir dedektif ya da katil olabilir… Bir karakteri Femme Fatale bir kadın olarak hayal etmek onun zekasını ve çekiciliği kullanarak yapabileceklerine dair bir dolu macerayı da zihinlerde canlandırıyor. Her karakterin içinde bulunduğu atmosfer, etrafını saran renk ve resmin içindeki ışıklar karakter üzerine hayaller kurdurtuyor. İzleyici kendini ışık ve gölge oyunlarının gizemiyle birlikte bir Film Noir filminin içinde buluveriyor.

Mehmet Güreli; yazar, müzisyen, yönetmen ve ressam. Film Noir, adı üstünde “Kara Film” sergisi bol bol sinema göndermeli. Bazı resimlerin üzerinde yönetmen ve film adlarını görmek mümkün. Karakterlerin (aslında figür demem gerekir ancak hepsini bir film sahnesi gibi hayal ettiğim için karakter demek istiyorum) gözleri, bakışları 1940’lar siyah-beyaz filmleri hatırlattı. Film Noir’da tıpkı empresyonistlerde olduğu gibi bir ışık oyunu var. Sanat tarihi boyunca sanatçılar “gerçeği” ışıkla, geometrik formlarla resmetti. Daha sonra doğayı olduğu gibi temsil etmeyi reddedenler de oldu tabii. Empresyonistlerin(İzlenimciler) aynı manzarayı, farklı saatlerde tekrar resmetmeleri insan gözü ve zihninde parçaları birleştirme fırsatı yaratıyor. Film Noir da bu ışık oyunlarıyla bende aynı etkiyi yarattı.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!