Life Style

Vegan Gronola: Şekersiz + Unsuz

18 Şubat 2016

Berlin’de 3 ay boyunca bir vegan ile yaşadım. Zaten et, tavuk yemiyordum, bir de insanların neden hayvani gıda ve ürün kullanmamaya karar verdiklerini daha detaylı öğrenince, veganlara uzaylı muamelesi yapılmaması gerektiğine karar verdim. Zaten çocukluğumdan beri hiçbir et, süt ürünü ile aram iyi değildi. Hatta bu gibi gıdalar çoğu zaman yediğimde dokunuyordu da. Şimdi tam bir vegan gibi beslenmiyorum ama yeri geldiğinde et vs. yemiyorum dediğimde, “ne yiyorsun, nasıl protein alıyorsun”soru yağmuruna maruz kalıyorum. Fark ettim ki; bu soruları soranlarlar, proteini yalnızca hayvansal gıdaya bağlayan, bağışıklık sistemi zayıf, demir eksikliğinden devamlı üşüyen ve sık sık unutkanlık yaşayanlar. Özetle, beslenmeye dair kafalar karışık. Çok basit bir şekilde insanlar vücudunun sesini dinleyemiyor. 

Çoğumuz gibi ben de tatlıya düşkünüm. Karameller, vanilyalar ve profiteroller vazgeçilmezim-di. Yaklaşık 1 yıl önce bu tutkunu olduğum tatlara alternatif sağlıklı kekler, çikolatalar yapmaya başladım. Her şey iyi gidiyordu ta ki, 3 aylık Berlin maceram gelene kadar. Almanya pastane konusunda kesinlikle bir numara. Biraz da “ay bunu da blog’a yazarım” bahanesiyle 3 ay boyunca Berlin’de adım adım şeker, adım adım pasta olarak gezdim. Tabi en ufak bir cafe’nin bile vegan tatlı-pasta alternatifinin olduğunu söylemem gerekiyor. Berlin yeme-içme, seyahat, gündelik hayat maceramın devamını merak edenler buraya tıklayarak okuyabilir. 

Ülkeye döndüğümde “burada da vegan alternatif çok az” deyip duruyordum. Bu esnada Youtube’da bir sürü kanal badem unu, badem sütü yapıp duruyordu. En son geceden suya koyduğum bademleri bir denemek istedim. Sabaha şişmiş olan bademlere su ekleyip rondoya koydum. Rondodan geçirdikten sonra bir tülbent ile süzdüm. Böylelikle badem sütü elde etmiş oldum. Kalan tortuları da fırına attım. Yaptığım tatlıların üzerine serpmek için veya da bir kez daha rondodan geçirerek badem unu olarak kullanmak için.

Badem unu ve badem sütünü yukarıda tarif ettiğim şekilde elde ettikten sonra sıra geliyor malzemeleri sıralamaya;

  • 8-9 adet Hurma
  • Yarım bardak Yulaf Ezmesi
  • Yarım bardak Badem Unu 
  • Yarım bardak Badem Sütü 
  • 1-2 yemek kaşığı Hindistan Cevizi Yağı 
  • İstenilen miktarda Toz Tarçın 


Vegan Gronola Yapılışı:

Hurmaları sıcak suda 4-5 dakika beklettikten sonra çekirdekleri çıkartıp rondonun içine atıyoruz. Bu esnada eritilen hindistan cevizi yağını da rondoya hurmaların üzerine döküyoruz. Önce bu ikisini karıştırıp macun kıvamına getiriyoruz. Sonra badem unu, yulaf ezmesi ve tarçını rondoya ekliyoruz. Bu karışım kıvam aldığında da badem sütünü ekleyip tekrar son kez rondodan geçiriyoruz. Badem sütü kıvamı biraz yumuşatmış olacak böylelikle malzemeler karıştıktan sonra yağlı kağıda yaymak kolay olacak. Yağlı kağıda bu karışımı istediğiniz gibi yayın ancak çok ince tabaka halinde yaymamaya dikkat edin. 15 dakika gibi bir sürede de gronola kıvamına gelecektir.
Sonuç; tadı inanılmaz güzel oldu. Hem de öyle Starbucks’ta, Nero’da satılan gronolalar gibi şeker ilavesi, koruyucu madde eklemesi de yok. Biraz daha tat isteyenler pekmez, bal ekleyebilir. Ama hurmalar yoğun bir tatlılık veriyor olacak zaten. Ara ara böyle şeyler paylaşayım diyorum, faydalı bulanlar aşağıya hemen yorum şey yapsınlar. Tarifi deneyen olursa da bana haber verin, etiketleyin, bi şeyler yapın:)

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!