Seyahat

İlk Kez Yurtdışına Çıkacaklara 10 Tavsiye

21 Ocak 2016
ilkkez
Seyahat yazıları yazarken çoğu zaman karşıdaki kişi de sizinle aynı yerleri görmüş gibi hissediyorsunuz. Brandenburg‘dan sağa dön, Unter den Linden‘den aşağı in dediğimde belki de %80’lik bir kitlenin aklında hiçbir şey canlanmıyor. Bu çok olağan. 4 yıl önce ilk kez yurtdışına çıkarken Münih’te yaşayan bir tanıdığımız bana “uçaktan inince S-Bahn’a bineceksin” demiş ve bütün yol tarifini bitirmişti. Kendince haklıydı. Gerçekten de S-Bahn’a binecektim. Peki neydi bu S-Bahn? Hayatımda daha önce görmediğim o yeşil S logosunu “yer üstünden giden metro hattı” diye de tarif edebilirdi. Ama başta da dediğim gibi, insanoğlu kendisinin alıştığı bir duruma karşıdakinin yabancı olabileceğini unutabiliyor. Hey gidi hey. İşte böyledir insanoğlu……
Geçtiğimiz hafta bir video çektim ve ilk kez yurtdışına çıkacaklara, lafı uzatmamaya çalışarak, dikkat etmesi gerekenleri anlattım; 10 adet tavsiye verdim. 
1. Havaalanına zamanında gitmek: Yurtdışına seyahat ederken uçuş saatinden 2 saat önce havaalanında olmamız gerekiyor. Ancak bayram, tatil gibi özel günlerde ne kadar erken gidersek o kadar iyi. Örneğin; İstanbul Atatürk Havaalanı gibi büyük ve kalabalık havaalanlarında her daim yoğunluk olduğu için işinizi garantiye almanızı tavsiye ederim. Ve son dakikada uçağa yetişme gibi bir durum yok. Uçuşunuzun kontuarı kapandığı zaman uçağı kaçırmış olursunuz, uçak kalkmasa dahi.
2. Online check-in yapmak: Bileti satın aldığınız havayolu şirketinin sitesinden yapacağınız online check-in sizin uçuş kartınızı alırken “online check-in” sırasına gitmenizi sağlar. Bu şekilde de daha az sıra beklemiş olursunuz. Bazı hava yolları ise biletinizin çıktısını alıp gelmenizi ister (Örn: Ryanair).
 
3. Zaman farkı ve hava durumunu kontrol etmek: Bu madde tamamen sizin için. Uçaktan indikten sonra rahat bir seyahat geçirmek istiyorsanız seyahat ettiğiniz ülkenin hava durumuna ve saatine adapte olmanız gerekir. Örneğin geçtiğimiz ay Berlin‘den Madrid‘e giderken, Berlin soğuk Madrid ise sıcaktı. Bu yüzden el bagajımda biraz boşluk bıraktım ve Berlin’de havaalanına ulaştıktan sonra üstündeki kazağı, atkıyı, eldini vs. çıkarıp el bagajıma koydum. Böylelikle uçaktan inince Madrid’de havale geçirmedim.
 
4. Bagaj hakkı: Her hava yolunun kendi kriterleri, yasakları var bagaj hakkı konusunda. Genellikle el bagajındaki toplam sıvı hakkı maksimum 100ML dir. Özellikle yurtdışındaki havaalanı personelleri el bagajı ve çantanızdaki bütün sıvıları kontrolden geçerken göstermenizi ister. Bu esnada çantanızda laptop veya fotoğraf makinesi varsa bunları da çıkartıp göstermeniz gerekir. Kabin bagajınızın da boyutuna dikkat edin. Ağırlığının da bir limiti olduğunu unutmayın ancak el bagajını çok nadir tarttıklarını söylemem gerekir.
5. Pasaport kontrolü sorunsalı: Videoda üstüne basa basa anlattığım bir madde oldu bu. Çünkü çok gördüm ve ben de yaşadım. Lütfen pasaport polisinden korkmayın, çekinmeyin. Onun da işini yapan bir görevli olduğunu unutmayın, soru sorarsa cevaplayın ve teşekkür ederek ayrılın. Sizin şahsınıza dair bir yargılama yapılmıyor orada. Evet, gerçekten rahatsız edici şekilde davranabiliyorlar. 4 yıl önce Erasmus’a gittiğim gün Münih havaalanında pasaport kontrolünde, 9 aylık Erasmus öğrenci vizemin olmasına rağmen, üstelik yeşil pasaport sahibiyim, pasaport polisi “neden geldin” diye sormuştu. Görevini tam yapsa zaten vizemin “Erasmus öğrenci vizesi” olduğunu görecekti. Ama seviyorlar sormayı, uzun uzun bakmayı. Yalnız son zamanlarda biraz daha fazla “dikkat” ediyorlar sanıyorum. Çünkü artık dönüş biletiniz var mı, yanınızda ne kadar para var gibi sorular da soruyorlar. Bu konuyu videoda detaylıca anlattığım için şimdi kısa kesiyorum. 
6. Uçaktaki basınç: Yurtiçi – yurtdışı bütün uçuşlarda basınçtan dolayı kulaklar tıkanabilir. Bunu önlemek için de uçağın kalkış ve iniş anlarında sakız çiğneyebilirsiniz.
7. Yabancıdil: Diyelim ki benim gibi Almanya’ya gidiyorsunuz ve Almanca bilmiyorsunuz. Karşınızdaki kişinin de İngilizce bilmeme olasılığı var. Bu gibi durumlarda önlem almak adına “evet, hayır, yukarı, aşağı, ileri, geri” gibi yol tarifini kolaylaştıracak sözcüklerin o dildeki karşılığını öğrenip, not etmenizi tavsiye ederim. Veya bir şey satın almak için “bir tane x alabilir miyim” kalıbını mutlaka öğrenin.
8. Harita & Uygulamalar: İster eski usül kağıt harika olsun isterse telefonunuzda taşıyacağınız bir uygulama olsun yanınızda mutlaka bir harita olmalı.
 
9. Havaalanından merkeze nasıl ulaşılır? Gideceğiniz şehre vardığınızca bir tanıdığınız gelip sizi alacak dahi olsa, havaalanından şehre nasıl gidileceğini mutlaka araştırın. İnternette bu gibi bilgileri veren bir sürü site var. Örneğin Googlemaps’e Berlin Tegel -> Alexanderplatz yazarsanız size ulaşım alternatiflerini gösterecektir.
Bonus bilgi: Berlin Tegel, Almanya’da S-Bahn ve U-Bahn hatlarından 2-3 durak uzaklıkta. Bu yüzden şehir merkezine otobüs ile gidebilirsiniz. Veya merkeze giden otobüslere bindikten sonra ilk S veya U hattından geçen durakta inip metroya bağlanabilirsiniz.
 
10. Havaalanı atıştırmalıkları: Yurtiçi, yurtdışı farketmez havaalanında yeme- içme dışarıya oranla hep daha pahalı. Uzun havaalanı beklemeleri için yanınıza atıştırmalık alabilirsiniz. Hatta ikram vermeyen low cost bir havayolu ile seyahat ediyorsanız uçuş esnasında da yanınıza aldığınız bu atıştırmalıklardan yiyebilirsiniz.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!