Almanya

Berlin Hakkında Her Şey – 3 Ayın Özeti

15 Ocak 2016
berlin-katedrali

Berlin; 3 ayın sonunda ulaşımını, semtlerini, dengesini çözdüğüm şehir. Onlar kozmopolit diye konuşadursun benim için canlı ve yaşayan bir Alman şehri. Pastel sokakların ardından fırlayan grafitiler, en sıradan sokaklardaki apartmanlarda yer alan harika “street art”lar. Bu şehir hakkında söylenen sanat ile iç içe yaşıyor durumu %100 doğru. Şehre adeta sanat alanında çalışmayanları almıyorlar. 2. Dünya Savaşını ciddi hasarlarla atlatan bir şehir Berlin. Berliner Dom bile neredeyse 2. kez inşa ediliyor. Bu yüzden bu şehrin tarihi hep çok yakınında. Tıpkı Berlin Duvarı’nın yıkımından sonra oluşturulan East Side Gallery gibi.

Berlin’e gitmeden önce Goodbye Lenin filmini mutlaka izleyin. Berlin’de nerede, hangi semtte konaklarsanız konaklayın, şehirde müthiş bir ulaşım ağı var. Bu yüzden illa ki Mitte’de otel araştırmayın. Bana sorarsanız Berlin’de her yer Mitte. 

Kreuzberg, Neukölln gibi semtler benim favori semtlerim arasında giremedi. Ne yapayım ben Kreuzberg’deki küçük İstanbul’u? Zaten doğup, büyüdüğüm bu şehir peşimi bıraksın istiyorum. 4-5 günlük Berlin seyahati planlayıp, Berlin’i görmeyi amaçlayanlara da bu çevrede konaklamasını tavsiye etmem. Otel’den çıkıp “İstanbul Baklava”, “Antalya Döner”den yemek yiyecekseniz Berlin’e neden geleseniz? Ha, Mustafa’s Gemüse çok meşhurmuş ona bir bakın tabi.. Yüzyılın geyiği, et yemiyorum ama ben dahi biliyorum, Almanya’nın döneri daha lezzetliymiş..

Kek, kurabiye, pasta, cupcake, meyveli kiş, dondurma ve hatta dondurmalı krep sevdalıları Berlin’de yaşadı.Berlin’de ne mi yenir (müthiş lezzetli etli, tavuklu, sebzeli, vegan hamburgercilerden bahsetmesem olmaz, ve tatlı patates aşkına..) bunu uzun uzun anlattım zaten. Bir şehir düşünün ki -Almanya’nın geneli böyle zaten- en ufak sokağındaki bir cafe’de bile dünyanın en lezzetli tatlıları olsun. Bir yandan da Berlin artık hipster şehri. Coffee to go‘lar, yani “ben kahvemi içmeden yeni projeler hakkında konuşamıyorum canım”lar her yerde. Kendi zevkinize, meşrebinize göre bir cafe keşfedin ve oranın müdavimi olun. Bölge olarak bu konuda Prenzlauer Berg‘i tavsiye ederim. Ben bu semtte ileride -birkaç ay içerisinde-kuracağım iş hakkında çalışmaya başladım. O denli çalışmaya el verişli. Bonus: Cafe Anna Blume .

Museum Sinsel; yani Müze adası pek tabii ki görülmeden dönülmemeli. Ancak sadece meşhur seyahat yazarlarını dinlemeyin,hatta boşverin yahu onlar sadece popüler olan şeyleri övmeyi devam etsinler, siz Museum for Things gibi enteresan galeriler, müzeler peşinde koşun. Çünkü Berlin her alanda alternatifleri keşfetmek için müsait bir şehir. Bonus: Alte Nationalgalerie

Gemaldegalerie mesela köklü bir sanat müzesi. Boticelli’yi getirdi en son mesela Berlin’e. Hem yeri de merkezi, Potsdamer Platz‘da. Belki Potsdamer’a gitmişken Panorama Punkt‘ın tepesine çıkar Berlin’deki en harika manzaralı seyir terasına uğrarsınız belki de Berlin Filarmoni‘ye son dakika bilet bulursunuz? Filarmoni’nin binası bile bir sanat eseri. Potsdamer Platz’a belki 3 ay içerisinde 4-5 kere gittim ancak bir tavsiye de Berlin Klasik Müzik Enstrümanları müzesi olsun hadi. Almanya denilince pek tabii ki akla Klasik Müzik geliyor. Hep Currywurst, döner, bira falan mı gelecekti? Zaman makinesi gibi bir müze. Kilise org’ları, el yapımı şaheser kemanlar, renklerine ve işçiliğine hayran bırakan piyanolar. Bu müzeyi internette pek tavsiye eden yok, çünkü ne yapacak turist; Alexanderplatz’a gidecek, Brandenburg’da profil fotoğrafı çekilip evine dönecek öyle değil mi? Bence değil. Biliyorum, hepimiz klasik müzik aşığı değiliz hatta bu ülkede klasik müzik nedense belirli bir kitleye aitmiş gibi hissediliyor. Ancak bu müzeye bir şans verin. İçeri girerken sizden Fazıl Say albümü sormuyorlar, korkmayın. Üstelik ben ziyaret ettiğimde kilise org’u çalan bir piyanist vardı, dinlemesi de öyle keyifliydi ki anlatmam. Berlin Hakkında Her Şey isimli seyahat videomda kaydı var. Müzeye giriş ücreti de -tam 6 Euro, öğrenci ise 3 Euro- oldukça uygun.

Brandenburger Tor, Berlin’in en meşhur sokaklarından biri olan Friedrichstrasse‘den Unter Den Linden‘e doğru bağlanınca karşınıza çıkıyor. Burada hem Avrupa’da Katledilen Yahudiler Anıtını ziyaret edebilirsiniz hem de Tiergarten’a; Berlin’in en mehşur şehir parkına bağlanabilirsiniz. “Buralar en meşhur noktalar, görmeden dönmemem lazım” dediğini duyar gibiyim o zaman mutlaka videomu izleyin, orada hem ulaşımı anlattım hem de tek tek her bölgeye dair tüm turistik bilgileri verdim.

Çok fazla referans link verdiğim bir yazı oldu, farkındayım. Ancak 4-5 günlük bir tatilin değil 3 ayın özetini geçmeye çalışıyorum. Benim gibi Berlin’de kısa veya uzun süreli yaşamaya gidecek olanlar Berlin’de yalnızca yaşayarak edineceğiniz 10 tecrübe yazımı okuyabilir. Bonus: Berlin’de keyifli bir gün için yapılması gerekenler

 

Favorim olan Cafe – Restoranlar:

1. Hans Im Glück (haftaiçi saat 17.00’ye kadar combo menü adı verilen bir yemek menüsü var, hamburger + patates/salata + soğuk içecek + sıcak içecek = 13 Euro)

2. Cupcake Berlin – Friedrichshain

3. Schiller Burger 

4. Einstein Cafe – Unter den Linden

5. Anna Blume 

Favorim olan Müze ve Galeriler: 

1. Deutsche Bank Kunsthalle 

2. Berlin Musical Instrument Museum

3. Berlin Film Museum  

4. Alman Tarih Müzesi 

 

Önemli Bilgiler:

1. S-Bahn yerin üstünden giden metro hattı, U-Bahn yerin altından giden.

2. 1 haftalık ulaşım kartı, 4 günlük ulaşım kartından daha uygun -27 Euro diye hatırlıyorum- Bunun sebebi ise haftalık ulaşım kartının müzelere indirimi yok ancak 4 günlük olanı alacaksanız belirli noktalarda indirimi var. Şehri nasıl gezmek istediğinize göre bu ulaşım kartlarından birini alın.

3. Mutlaka ulaşım kartınız olsun. Haftalık, günlük vs. Kontroller sık sık oluyor. Biletsiz yakalanmanın cezası 60 Euro.

4. Aylık tam ulaşım bileti 79 Euro.

5. Pazar günü çoğu restoran kapalı; dükkan ve marketler ise tamamen kapalı.

6. Tatil günlerinde açık market bulmanız gerekirse Hauptbahnhof’a -ana tren istasyonununa- gidebilirsiniz.

7. Başlıca marketler; Rewe, Edeka, DM, Rossmann.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!