Almanya, Seyahat

Berlin Vlog (Berlin Duvarı: East Side Gallery)

30 Aralık 2015
berlin-east-side-gallery


Berlin Duvarı,
Batı ve Doğu Almanya’yı ikiye ayıran bir sınırdı. Daha doğrusu Doğu Almanya vatandaşlarının Batı Almanya’ya kaçmasını önlüyordu. 9 Kasım 1989’da yıkılan Berlin duvarının ardından dünya çapından sanatçıların eserleri ile oluşturlan East Side Gallery günümüzde bir özgürlük sembolü. Kreuzberg ve Friedrichshain bölgeleri arasında uzanan East Side Gallery ise Berlin’in en çok ziyaret edilen noktalarından biri. Berlin Duvarının kalıntılarını ise Check Point Charlie ve Potsdamer Platz gibi bölgelerde görebilirsiniz.

Yaklaşık 3 aydır Berlindeyim ve bu sefer ancak yeni gezebildim duvarı. 3 yıl önce geldiğimde görmüş olduğum için hep erteledim. Yeni bir uygulama mı bilmiyorum ama ben gittiğimde tel örgü ile örmüşlerdi duvarı böylelikle telin arasından görebiliyor, duvara yaklaşamıyordunuz. İlk kez gelen turistler için açıkçası biraz can sıkıcı bir durum. Berlin’e gelince sahip olunan bolca East Side Gallery’li fotoğrafları hepimiz biliyoruz. Tek dizi kırıp, ayağı duvara dayamalı pozu vermeyeni pasaport kontrolünden çeviriyorlar. Bu aralar Berlin’e gelenlerin East Side Gallery anıları biraz telli olacak. Ama sanıyorum ki, bu restorasyon çalışması -veya her nedenle tel ördülerse- geçici bir süreç.

Video’da detaylıca East Side Gallery’ye nasıl ulaşabileceğinizi anlatıyorum. S+U Warschauerstrasse‘den indiğiniz zaman yaklaşık 5-6 dakikalık bir yürüme ile ulaşabiliyorsunuz. Bu arada S+U demek; hem S Bahn, hem de U Bahn (yer üstü ve yer altı) geçiyor oradaki istasyondan demektir. Böyle duraklar ulaşım açısından faydalı ve çok yönlü olduğu için yolunuzu kaybettiğinizde, herhangi bir S+U durağa gidip Friedrichstrasse, Hauptbahnhof veya Alexanderplatz gibi merkezi istasyonlara ulaşabilirsiniz. 

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!