İspanya, Seyahat

Madrid / İspanya Seyahati 2 + VLOG

11 Aralık 2015

Madrid seyahatimin ikinci yazısından merhaba. İkinci gün, tam bir turistiz. Madrid’in Brandenburg(Berlin) kapısı olarak tanımladığım “Puerta de Alcala”nın önünde poz veriyoruz. Bu arada Berlin’de bulunan televizyon kulesinin aynısı Madrid’de de var. Acaba hangisi daha önce inşa edildi, hangi ülke birbirinden kopya çekti bilen var mı? Merak ettim araştıracağım..

Madrid’in “Buen Retiro Park”ı gerçekten çok güzel. Müzisyenlerle dolu, parkta dolaşmanın keyfini tavana çıkarıyor diyebilirim. Bir de parkın içindeki minik gölde bota binebiliyorsunuz. İlk gittiğimizde oldukça uzun bir kuyruk vardı, İspanyol arkadaşlarım öğle yemeği saatinde gelelim, aileler çocuklarını yemeğe götürecek dediler ve bu şekilde günü planladık. Gerçekten de öğle yemeği saatinde 5-10 dakikalık bir bekleme ile bota bindik. Şansımıza hava çok güzeldi. Berlin’den Madrid’e geldiğim için adeta iklim değişti diyebilirim. Botu kullanırken de dönmek istediğiniz yönün aksine kürek çekmeniz gerekiyor. Bolca karaya toslayanlar ya da birbirine çarpanlar oluyor. Kişi başı ücret ödeyeceğimizi düşünmüştük ancak 45 dakikalık toplam ücret 7 euro. Gayet ekonomik, gayet hoş bir fiyat..

İspanya’nın meşhur tatlısı Churros‘u tulumbanın tuzlu hali değil mi? Bu gibi benzetmelerden pek haz etmesem de ilk ısırışta kesinlikle tulumbayı andırdı. Tabii Churros tuzlu, kızartılmış bir hamur. Çikolata sosuna batırarak tatlı haline getiriyorsunuz. Bu arada Churros yanında ya kahve ya da çikolata sosu seçiyormuşsunuz. Yine “tapas” konseptinin bir parçası olarak. Sos olarak verilen çikolatayı İspanyollar içecek olarak da alıyormuş. Kıvamı oldukça koyu, sıcak çikolata gibi düşünüp hüpletmemek lazım. Gelecek Madrid yazısında La Latina’dan, Prado Müzesinden, Teleferikten bahsedeceğim.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!