İspanya, Seyahat

Madrid / İspanya Seyahati + VLOG

8 Aralık 2015

Geçtiğimiz hafta Berline 5 günlük bir mola verdim ve İspanyol arkadaşlarımı ziyarete Madrid’e gittim. Madrid’de “Bank Holiday” denen bir resmi tatil vardı. İstanbul’da doğmuş ve büyümüş biri olarak kalabalığa alışkınım; ancak Madrid çok fazla kalabalıktı, çok. Resmi tatil olduğu için şehirde daha çok yerli yani İspanyol turist vardı. Çoğu zaman restoranlarda yer bulmakta zorlandık, hatta turistik bütün meydanlar bir Mısır Çarşısı havasındaydı. Şahsen şehirleri bu kadar kalabalık olduğunda sevmiyorum, size de tavsiyem seyahatler öncesi, o şehirde-ülkede resmi bir tatil, bayram olup olmadığını kontrol edin. 

İlk saatlerde Madrid’i İtalya’ya Roma‘ya çok benzettim. Diğer Avrupa şehirlerinden farklı bir havası var Madrid’in. Zaten İspanyol arkadaşlarımın söylediğine göre asıl görülmesi gereken ve “Avrupa” olan şehir Barcelona‘ymış. Bir de bu aralar Madir’de ciddi bir hava kirliliği var. Şehre uzaktan bakıldığında gri toz bulutları ile kaplı olduğunu görüyorsunuz. Araçların ise belli bir hızın üzerinde gitmesi yasak. Şehir içinde ulaşım olarak bolca yürüyebilirsiniz, yorulduğunuz noktalarda Metro da kullanabilirsiniz. 12 Euro’luk ulaşım kartı ile 10 kere otobüs,metro kullanabiliyorsunuz. Birden fazla kişi de kullanabiliyor bu kartları.

Sangria (1. fotoğraf) oldukça tatlı bir içecek, hatta bardağı kaldırıp dibine bakarsanız biriken toz şekeri görebilirsiniz. İkinci kez içtikten sonra bu durumun farkına vardım. Meşhur “Tapas” konsepti yani içeceğinizi ödedikten sonra ücretsiz gelen yiyecekler Madrid’de geçerli değilmiş. Almeria’dan gelen arkadaşım, kendi şehrinde tapas alıp, yiyeceği ödemenin imkansız olacağını söyledi. Turistik olunca tabii, konsept falan kalmıyor haliyle. İspanyol omlet yemeden dönmek olmazdı, ancak ben İspanyol arkadaşlarımın evde yaptığı İspanyol omleti daha çok sevdim. Dışarıda omletin üzerine dökülen turuncu sos barbekü sosu andırıyor ve pek sevemedim..  Diğer patatesli fotoğrafın üzerindeki sos ise sarımsaklı bir sos, onu tavsiye ederim.

Gelecek Madrid yazılarında saraylardan, parklardan, teleferik ve müzelerden bahsedeceğim. Yazıları bekleyemeyecek kadar sabırsız olanlar hazırladığım Madrid Seyahat Vlog’unu izlemeyi unutmasın.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!