Almanya, Seyahat

Berlin Vlog (Christmas Market + Kunsthalle Pollock Sergisi)

28 Kasım 2015

Kasım sonu, Aralık başı denilince Almanya’da akla Christmas Market’ler akla gelir. Ortalığı saran tarçınlı kurabiye kokuları,lebkuchen‘ler, glüchwein‘lar derken şehirde her taraf parıl parıl olmaya başlar. Soğuk kış aylarında açık hava etkinliklerini keyifli hale getirdikleri için ben Christmas Market’leri seviyorum. Havanın dondurucu etkisini unutturacak kadar kalabalık ve neşeli oluyor bu marketler. Berlin‘de birçok yerde kuruluyor. Friedrichstrasse’de bulunandan bahsedeceğim şimdi: Giriş ücretli yapmışlar; 1 Euro ödüyorsunuz. Alman arkadaşımın dediğine göre de daha “nezih” bir kitle vardı burada. Friedrichstrasse de öyle bir yer zaten. “High street” olduğunu söyleyebiliriz. Almanya’da tatlılar, kekler, kurabiyeler, pastalar hep güzel ben bu sefer irademe sahip çıktım ve çok fazla bir şey yemedim. Hatta tek aldığım tatlı Avusturya’ya ait waffle’a benzer bir tatlıydı onu da arkadaşımla paylaştım, yanında da Lulumba içtik. Videoyu izleyenler zaten Christmas Market’lerde satılan her şey hakkında fikir sahibi olacak. Bu arada içeceğinizi aldıktan sonra bardağı iade ederseniz, depozitoyu geri alıyorsunuz. Aklınızda olsun..

İlk Berlin videomda Kunsthalle’nin yerini tarif ediyordum. Pazartesi günleri giriş ücretsiz olduğunu öğrenince “bir Pazartesi giderim” dedim ve 1.5 ay sonra gidebildim. Kunsthalle Deutsche Bank tarafından desteklenen bir sanat kurumu. Bizdeki İKSV’ye benziyor. Hem galeri hem cafesi var hem de içerisinde tasarım-hediyelik eşya butiği var. Jackson Pollock sergisi olduğunu görünce çok sevindim, çünkü üniversitede sanat tarihi dersinde soyut dışavurumcu Pollock’u gördüğümde bir sergisini “dünya gözüyle” görmek istediğimi hatırlıyorum. Neticede gerçek oldu, oldukça da güzel bir sergiydi. Serginin ismi Pollock’un meşhur Mural’ından alıyor. Bu eserin tam karşısında da Pollock öldükten sonra Andy Warhol’a götürülen bir teklif üzeri Warhol’un yaptığı tablo var.

Kunsthalle’nin genç görevlileri var, tıpkı sergi rehberi gibi.  Üstelik soru sorduğunuzda laf lafı açıyor, baya keyifli bir sohbete dönüşüyor. Bu yüzden çok sevdim Kunsthalle’yi. İçerisi de hem ziyaretin o gün ücretsiz olduğu için hem de Andy Warhol, Pollockgibi meşhur Amerikalı sanatçıların eserlerini sergilediği için çok kalabalıktı. DB Kunsthalle’yi mutlaka not edin. En az Müze Adası kadar önemli. Berlin’deki en iyi çağdaş sanat noktalarından. 

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!