Almanya, Seyahat

Berlin’de keyifli bir cafe: Tassenkuchen

28 Ekim 2015
 

Berlin‘de ev arkadaşlarımdan biri aynı zamanda ev sahibim. Nicola tahminimce kırklı yaşlarının ortasında, vegan ve şair bir kadın. Her gün ondan bir şey öğreniyorum diyebilirim. Üstelik o da benden bir şeyler öğreniyor, soru soruyor, fikir danışıyor. Hatta bazen onun işleri ya da benim projelerim için saat-gün belirleyip randevulaşıp evde not defterleri, bilgisayarlarla birlikte beyin fırtınası adı altında tartıştığımız günler de oluyor. Erasmus yıllarımdaki ev arkadaşlarımla olan ilişkim “merhaba, günaydın, afiyet olsun ve iyi akşamlar”dan öteye gidememişti. Ama şimdi Nicola ile en son okuduğu İlhan Berk’in kitabından tutun da felsefeden, sanattan Sufizm’e kadar uzanan bir sohbet gerçekleştirebiliyoruz. Bu yüzden evden çıkmadığım günlerde de kesinlikle kazanan ben oluyorum.

Tassenkuchen‘de bana Nicola’nın tavsiyesiydi. Bu yüzden kendisini anlatan uzun bir giriş yaptım. Berlin’de cafe kültürü inanılmaz gelişmiş. Özellikle ücretsiz wi-fi ile gün boyu çalışabileceğiniz -ki artık Berlin’de freelance çalıştığım bir işim de var- cafeler bolca var. Ancak turistik semtlerde bu cafe’ler haliyle tıklım tıklım oluyor. Ya da interneti 30 dakika sınırlı oluyor. Veya cafe’yi beğeniyorsunuz ancak “coffee to go” konseptiyle, içeride dükkan sahibi ile birlikte yalnızca 4 kişi oturabiliyor oluyor. İşte Nicola’ya bu gibi durumlardan bahsedince hemen post-it kağıtlarından bir tane koparıp başladı Tassenkuchen’in adresini yazmaya. Pazar günleri yaptıkları pancake’leri de oldukça meşhurmuş. Şimdilik sadece hafta sonu pancake yapıyorlar ancak yakında hafta içinde de servis edeceklermiş. Siz Berlin’e geldiğinizde belki de yapıyor olurlar not edin derim.

Devil’s Eye isimli bir puding üzerine de çikolatalı kurabiye yedim ki bakalım tatlı komasına hangi noktada girebiliyorum. Tabii eski toprağız, o kadar da etkilemedi sayın seyirci. Ama siz bunu denemeyin derim. Arkadaşım cupcake yedi ancak, Cupcake Berlin kadar beğenmedi. Cupcake’i bırakalım da onlar yapsın. Cupcake Berlin yazımı okumanızı ve Youtube videomu izlemenizi mutlaka tavsiye ediyorum.

Tassenkuchen’in tek problemi biraz sapa bir yerde kalması. Aslında yanlış bir şey söyledim çünkü Berlin’de “sapa” diye bir yer yok. Ulaşımın muazzamlığından her yazıda bahsediyorum. Yani 25-30 dakika içerisinde her yerde olabilirsiniz. Sadece S-Bahn hattından çıkıp, U-Bahn’a binip sonrasında bir otobüs ve tramvay yapmanız gerekebilir. Ama bu kadar çok aktarma gözünüzü korkutmasın, trafik-ulaşım sorunu yaşandığı pek nadir görülür. Tassenkuchen Wedding bölgesinde yer alıyor. Tram50 ile buraya ulaşabiliyorsunuz (Adres: Malplaquetstrasse 33).

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!