Almanya, Seyahat

Berlin Vlog (Gemalde Galeri ve Film Müzesi, Potsdamer Platz)

25 Ekim 2015
berlin-potsdamerplatz
Berlin‘e geleli 1 ay olmuş. Zaman su gibiydi desem az olur, adeta koca bir dalga ile her şeyi aldı, götürdü ve geçti. Tabii ki de çok güzel şeyler oldu. Kendimi sık sık kaybolurken buldum, nefes alan bir şehirde yaşamanın tadına doyamadım, bir baktım üç boyutlu çizim workshop’una katılmışım, bir bakmışım gün boyunca evden hiç çıkmadığım için kendime kızmışım.. İzlenimlerimi aktarmaya devam ederim tabii ama şimdi geçtiğimiz hafta gezdiğim Berlin’in Gemalde Galerisine veFilm Müzesine gidelim.
Gemalde Galeri Potsdamet Platz‘de yer alıyor. S-bahn ile buraya ulaştığınızda galeriye gitmeniz yalnızca 7-8 dakikayı alıyor. Ancak çevredeki insanlara sorarsanız büfeler, restoranlar nedense Gemalde’yi bilmiyor. Biz en sonunda bisiklet-taksi olarak çalışan görevlilere sorduk ve onların tarifi ile gayet rahat bir biçimde bulduk. Zaten videoda izleyenler görecektir oldukça detaylı tarif ediyorum ki gitmek isteyenler bizim gibi aramasın diye. Boticelli sergisini gezdik, biz sergide genellikle reprodüksiyon eserler olduğunu bilmiyorduk. Afişlerde falan da böyle bir ibare görmeyince, dolu dolu bir Boticelli sergisi bekledik, ancak sergide 3-4 Boticelli eseri vardı. Diğer eserler yaptığı göndermelere, dönemlere göre ayrılmış ve Boticelli’den ilham alan, eserlerini yeniden yorumlayan sanatçıların eserleriydi.
İkinci durağımız ise Berlin Film Müzesi’ydi. Tasarım, dizayn, sunum şekli açısından çok beğendim ben bu müzeyi. Genellikle saat 18.00’de kapanıyor, bu yüzden günün sonuna böyle etkinlikleri saklamamak lazım. Her iki müzede de fotoğraf-video çekimi yasaktı. Ama ben arada ufak,tefek görüntüler aldım ki video daha anlamlı hale gelsin..(Yasakları çiğnemenin dayanılmaz hafifliği)
Günü ise Sony Center‘da sonlandırdık. Burası ise inanılmaz kalabalık, çok turistik. Biz Potsdamer Platz’da olduğumu için uğradık yoksa genellikle meşhur-popüler ve turistik yerlerden kaçmaya çalışıyoruz. Bu arada gelecek yazıda Prenzlauer Berg bölgesinde olacağız ki, o yazı gelene kadar VİDEO’yu izlemeyi ihmal etmeyin..
1 ay boyunca Berlin’de neler yaptım:
  • Cupcake Berlin‘i detaylıca her yerde anlattım.
  • Kubbesinden sızan ışık ile büyüleyen Berliner Domu anlatmaya doyamadım.
  • Alman Tarih Müzesi’ni gezdim; Berlin (3 Ekim Kutlamaları ve Deutsches Historisches Museum)

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!