Almanya, Seyahat

Berlin’de ne yenir? Cupcake, Muffin, Tart, Veggie Burger

20 Ekim 2015
 

Almanya ve yemek denilince akla sosisli (currywurst, hotdog) birşeyler ve döner canlanıyor insanların aklında. En sık seyahat ettiğim, şu anda yaşadığım ülke olmasına rağmen bunlar benim yemediğim ve yemeyeceğim şeyler. Bu yüzden birazdan yazıda bahsedeceklerim her iki araştırmada önünüze çıkacak olanlardan farklı olacaktır. Klasik tatları denemek isterseniz, o bilindik tavsiyelere uyun derim. Ben şimdi başka lezzetlerden bahsedeceğim.

Almanya aynı zamanda pastaları, tatlıları ile de meşhur. Pastanın kremasından tutun da kekine kadar muazzam bir lezzet söz konusu. Bakın henüz Berlin’den konuşmaya başlamadım, ülkenin genelinden bahsediyorum. Bu Freiburg’da olabilir, Stuttgart’da. Berlin’de ise en yeni keşfim, Friedrichstrasse’de bulunan (hemen S+U Bahn istasyonunun arka sokağında) 1.Wonderpots isimli frozen yoğurtları ile meşhur cafe. Burası bana muffin’i sevdirdi. Almanya denilince yine akla gelen meşhur lezzet olan apfelstrudel’i de sevmediğim için elmalı olan şeylerden bir korkarım ancak Wonderpots’un elmalı, tarçınlı muffin’i geçmişte yaşanan bütün apfelstrudel deneyimlerinin üstünü örtecek derecede lezzetli. Cafe’de ücretsiz wi-fi var ve genellikle (Humboldt’un dibinde olduğu için) öğrencilerin sık sık geldiği bir mekan.

2.Einstein Cafede nihayet ilk tatlımı yedim. Raspberry, ahudulu olan bu tart (fotoğraf 2) masaya geldiği andan itibaren sizinle konuşuyor; ben buradayım diyor. Tadıyla görüntüsünü destekliyor, insanı zirvelere çıkarıyor. Betimlemelere doyamamışken 3.Cupcake Berlin gelmesin mi? Kaç yazı oldu devamlı bahsediyorum. Artık sanırım duymayan kalmamıştır? Kendileri Friedrichshain’de oraya da nasıl gidilir, neler yapılır hem blog yazısı ile anlattım hem de VİDEO ile izlenimlerimi paylaştım.

Sevgili blogger Meriçin aylar öncesinde bir Berlin yazısında 4.Muse Cafe üzerine yaptığı tavsiyeyi okumuştum. Aklıma yer etti, Berlin’e gelince hemen açtım blog’unu ve adresini öğrendim. Meriç’in tavsiye ettiği kadar varmış; hem çalışanların sempatikliği, ilgi ve alakası hem de lezzeti ile gidilmeye, müdavimi olmaya değer bir mekan. Ulaşım konusunda belki biraz çok merkezi değil Muse, S-Bahn hattına yakın sayılabilir ama daha çok Tramvay üzerinden ulaşımı kolay (Immanuelkirchstrasse 31). Muse’da ise vegan burger sipariş ettim. Sebzelerden hamburger eti yapan Hans Im Glück (aynı zamanda normal burger’ları da var) kadar vegan burger’ını başarılı bulmadım ama o nasıl bir patates kızartmasıdır öyle. Berlin‘in en iyi patatesi burada sanırım. Normal patates kızartması ile birlikte sweet potato da sipariş edin. Muse için vegan burger’ı da sevmedim olarak algılamayın; kesinlikle enteresan bir sunumu ve tadı var. Mantarın üzerine sebzelerden cevizli bir sos yapıyorlar, dilerseniz gorgonzola peyniri de ekliyorlar. Denenmeye değer mi, yüzde yüz.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!