Almanya, Seyahat

Berliner Dom – Berlin Katedrali

9 Ekim 2015
berlin-katedrali-berliner-dom
Berliner Dom, (Berlin Katedrali) 3 yıl önce ilk kez gördüğümde de beni çok etkilemişti ancak niyeyse içeriye girmemiştim. Barok mimarinin görkemli, şaşalı yapısı karşısında insanoğlunun kendini büyülenmiş hissetmesi zaten çok normal. Tıpkı büyüklüğü ve estetik yapısı ile şehre gelen insanları etkilemeyi amaçlayan tren garları gibi katedrallerin de benzer amaçla inşa edildiğine inanıyorum. Berlin Katedrali 2. dünya oldukça hasar almış ve 1975-1980 yılları arasında yeniden inşa edilmiş. Yani aslında hem eski, hem de yeni bir yapıyı görüyoruz.
Berliner Dom aynı zamanda bir müze olarak da işlev gördüğü için içeriye girerken bilet almak gerekiyor. Öğrenci biletinin fiyatı 5 Euro. İlk iki katta kiliseyi geziyorsunuz. Hemen fotoğraf çekip ayrılmadan önce, kilisenin içinde oturup incelemenizi tavsiye ederim. Arada kubbeden içeriye sızan gün ışığını izleyin mesela. Tavandaki süslemelere bakarken biraz boynunuz ağrısın. Çünkü gözlemledim ki, içeriye giren herkes fotoğraf çekiyor ve ayrılıyor. Bir nev-i görev gibi; fotoğrafı çektik oh. Tamam çektin ama o anı da yaşamayı unutmamak gerek (babaanne konuştu; terli terli de dom gezmeyin, hasta olursunuz) Flaşlı fotoğraf çekmek yasak bu arada.
Oturun, tavanı izleyin dedim ya boşuna değildi. Şimdi sıra Berliner Dom’un tepesine çıkmakta. Daha önce yine Almanya‘da Avrupa’nın en yüksek katedraline Ulm’de çıkınca dedim ki “ben bir daha bir yerin tepesine çıkmam, 5 kattan fazla merdiven ise asla”. Bu sözümü yazın Olimpos’ta Yanartaş’a çıkarken çiğnemiştim, bir de Dom’un tepesine çıkarak ikiye katladım. Aslında 10 dakikaya çıkılıyor. Yalnız bir noktadan sonra kapı geç, merdiven çık döngüsü insanı biraz geriyor. Neticede ise seyir terası gibi bir manzaraya sahip oluyorsunuz. Tercihen güneşli bir günde çıkmanızı tavsiye ederim. Özetlemek gerekirse; Dom’un hem kendi görüntüsü ile etkileyici, hem müze, hem de tepesine çıkarak Berlin’i izleyebiliyorsunuz.
*Bilindiği üzere 29 Eylül tarihinden beri Berlin’de ikamet etmekteyim. Bu yüzden Berlin seyahati planlayacak olanlar ilerleyen günlerde de yazılarımı takip etmeyi ihmal etmesin. Çünkü neredeyse 3-4 günde bir yeni tavsiye ile burada oluyorum. Bir önceki yazılarımda da Alman Tarih Müzesinden bahsettim. Yurtdışında ev,oda,otel nasıl bulunur gibi sorulara yanıt verdiğim yazılarıma da bakmayı ihmal etmeyin. Alles Liebe.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!