Almanya, Seyahat

Berlin (3 Ekim Kutlamaları ve Deutsches Historisches Museum)

5 Ekim 2015

3rd of October yani Ekimin 3. günü Almanlar için bir çeşit bayram; “German Unity Day”. Branderburger Tor kapısının etrafında kutlamalar gerçekleşiyor. Her yıl böyle mi oluyor bilmiyorum ama bu yıl oldukça kalabalıktı, Berlin polisi çoğu zaman girişleri kapadı ve hatta en sonunda Branderburger metro giriş ve çıkışlarını kapattı. Güvenlik kontrolü ile geçilen bu alanda fotoğraflarda gördüğünüz gibi hot dog’cular, Brezel satanlar (bir çeşit Alman simidi), nutellalı krepler, kokteyller ve biralar mevcut. Branderburger kapısının önüne yapılan sahnede de kutlamalara ilişkin bir konser veriliyordu. Kalabalık da olsa bir karışıklık yok, eğlenceliydi diyebilirim. Dönüş yolunda polis metroyu kapadığı için Friedrichstrasse’ye gidip metroyu kullanmam gerekti. Hal böyle olunca hazır yürüyeceksem, biraz da müze gezeyim dedim. Deutsches Historisches Museum‘a yani Alman Tarih Müzesi’ne gittim. Unter den Linden‘de bulunan bu müzeye gitmek için Friedrichstrasse’ye S veya U Bahn ile gelerek ulaşabilirsiniz.
Giriş ücretsizdi. Sanırım 3 Ekim’in bayram olmasından dolayı. Müze oldukça büyük, gerçekten 1 saate aşkın bir sürede gezilebilir. Favorim ise dürbün şeklinde bakılan fotoğraf kabinleri oldu (13. fotoğraf). Daha önce hiçbir seyahatimde, bir müzede böyle bir fotoğraf kabini görmemiştim. Dürbünlerden fotoğrafları inceliyorsunuz. Yaklaşık 9-10 saniye sonra bir yeni fotoğraf geliyor. Müze her gün saat sabah 10’dan akşam 6’ya kadar açık. Biliyorsunuz Almanya’da açılış ve kapanış saatleri çok mühim. Açık diye gidersiniz kapalı çıkar. Kapalı diye gidersiniz, gerçekten kapalı çıkar:) Müze sonrası Humboldt Üniversitesi’nin etrafına kurulan kitapları inceledim. Bizim tabirimiz ile bir çeşit sahafçı. Kitap okuyacak kadar Almanca biliyor olsaydım kesinlikle birkaç tanesini alırdım.
Şimdi size bir sorum var: Berlin‘de önümde haftalar değil, aylar var. Ve ben klasik yazılar yazıp, işte burası da Alexanderplatz, buralar hep meşhur ve turistik demek istemiyorum. Bu yüzden olabildiğince yerel, değişik, enteresan, orijinal ne varsa onun peşinde olacağım. Çünkü benim için seyahat etmek, keşfetmek böyle bir şey. Geri kalan şeylere google araştırması ile de ulaşabilirsiniz. Bu yüzden sorum şu ki; neler görmek istersiniz? Bu çok basit bir şey de olabilir. Berlin’de metroya nasıl binilir (ki geçenlerde çok fena bir ceza yedim, bunu zaten bir ara anlatacağım), market alışverişi nerden yapılır, Alman’lar günlük hayatta Berlin’de nereler gidiyor vs. gibi. Aşağıya yorum olarak bırakırsanız harika olur. O zamana kadar beni instagram’da takip etmeyi unutmayın. 

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!