Almanya, Seyahat

Yurtdışında Konaklama: Ev, Oda, Otel nasıl bulunur? (Berlin İçerir)

2 Ekim 2015
Herkese Almanya sınırlarından, Berlin‘den selamlar. 29 Eylül’de geldim Berlin’e ve hemen kendimi attım sokaklara. İlk gün yapılacak bir sürü iş olduğu için çıksam da ikinci gün dayanamadım hemen bir Alexanderplatz’a gittim. Şehir her zamanki gibi eğlenceli; pek yakında ne yapılır, nerelere gidilir, ne yenir, ne içilir gibi tavsiyelerim ile burada olacağım. Şimdilik ilk iki günde çektiğim fotoğraflar eşliğinde yurtdışında konaklamadan bahsetmek istiyorum. Berlin maceram için aşağıdaki aşamaları takip ettim diyebilirim. Sorularınız olursa bana mektupla, duman yakarak ulaşın. Ben güneşli gibi görünen, ama kafa patlatan Berlin soğuğuna alışmaya gidiyorum. Ciao.
 
Yurtdışında Konaklama: Öğrenciler için yurt nasıl bulunur?
Eğer öğrenim için yurtdışına gidiyorsanız ilk etapta üniversitenin size önereceği evlere ve yurtlara bakmanızı tavsiye ederim. Yurt başvuruları genellikle aylar öncesinden açılıyor ve ilk etapta o ülkede yaşayan öğrenciler yurt odalarından haberdar oluyorlar. Bu yüzden evde değil de yurtta kalmak istiyorsanız aylar öncesinden hareket etmeniz gerekir. Bu gibi bilgileri öğrenim görecek olduğunuz üniversitenin international office’inden, departmanından öğrenebilirsiniz. 
 
Öğrenci değilim ben kısa süreliğine yurtdışına gezmeye gideceğim diyorsanız; 
Adı üstünde seyahat edeceğiniz için konaklamanın temiz ve merkezi olması yeterli olacaktır. Bir de havalanına olan ulaşımına dikkat edin. Bunun için online olarak otel/pansiyon rezervasyonu yapabileceğiniz booking.com gibi siteleri tavsiye ederim. Bazı uygun fiyatlı pansiyonlarda wifi olmayabiliyor. Buna da dikkat etmek gerekebilir. Ayrıca kahvaltı denilen şey de bir fincan kahve ve krosan olabilir. 
Evde/odada (shared flat) kalmak istiyorum diyenler;
Airbnb, roomsurfer gibi internet sitelerinde ev sahipleri kendi evlerindeki odaları yabancılara kiralıyorlar. Kimi zaman kısa süreli konaklama isteyen ev sahipleri oluyor, 5-10 günlüğüne odasını kiralıyor. Kimi zaman da “long term” denilen en az 5-6 ay konaklayacak birini istiyorlar. Çoğu zaman ev sahiplerinin “şehri gezdirebilirim, evde sohbet edebiliriz” gibi bilgiler yazdığını da görmek mümkün. Bu anlamda şehrin yerlisinden tavsiyeler almak gerçekten bir şans. Peki güvenilir mi? Aslında güvenilirlik tamamen siteye bağlı. Airbnb gibi yaygın bir sitede kullanıcılar ev sahiplerini oyluyor ve daha önce o evde kalmış insanların ev sahibi hakkında neler düşündüğünü görebiliyorsunuz. Puana ve yorumlara göre seçebilirsiniz. Aynı zamanda ev sahibi ile iletişime geçip, mesaj atarak sorular sorabiliyorsunuz. Ben bu seferki Berlin maceramda aynen bu aşamaları katederek bir ev buldum. Airbnb komisyonu sizden alıyor ve ödeme için yalnızca kredi kartı ile site üzerinden ödeme şansı tanıyor. Yani rezervasyonu yapayım, gidince orada öderim gibi bir durum söz konusu değil. booking.com’da otele varınca ödeme seçeneğini kullanabiliyorsunuz. 
Dikkat edilmesi gerekenler ve tavsiyeler;
  • Tatil sezonu içerisinde seyahat ediyorsanız ev, otel bulmak gerçekten zorlaşabiliyor.
  • Öğrenciler için de bu durum Eylül ve Ekim ayı için geçerli. Hangi şehir olursa olsun bu aylarda yeni döneme başlayacak öğrenciler şehre geliyor ve konaklama için araştırmaya başlıyor. Arz, talep artınca fiyatlar da uçuyor.
  • Zor olsa da ev/otel bulmak kesinlikle imkansız değil. Berlin için ev,oda araştırırken kiminle konuşsam, bir fikri olsun ya da olmasın “çok zor Berlin’de ev bulmak çok zor” deyip duruyordu. Bu yüzden yayılmış klişelere inanmayın onlar şehir efsanesi. Birkaç haftalık araştırma ile aranan ev/oda bulunur.
  • İlan verilen siteleri gün içerisinde belirli aralıklarla mutlaka kontrol edin. Gerekirse o sitenin müdavimi olun.
  • Ev sahibi eğer siteye az fotoğraf yüklediyse merak ettiğiniz yerlerin mutfak,banyo daha fazla fotoğrafını isteyin.
  • Bazı ilanlarda cinsiyet ve yaş kriterleri olabiliyor.
  • Daha önce gitmediğiniz bir şehirde ev/oda/otel kiralayacaksanız, bulduğunuz evin adresini, sokak ismini Google Maps’e yazıp, şehrin merkeze oranla ne tarafta kaldığını görebilirsiniz.
  • Google Maps’ten yol tarifi almak aynı zamanda evin/otelin etrafındaki ulaşım ağını, metroyu, otobüs duraklarını görmenizi sağlar.
  • Almanya’ya seyahat edecekler için www.wohngemeinschaft.de gibi sitelere de bakmalarını tavsiye ederim. Ayrıca Google’a “wg in berlin, wg in munich” yazarak daha fazla sonuca ulaşabilirsiniz. Bu siteler ve ilanlar genellikle Almanca oluyor ama birkaç ilan bakınca Almanca bilmeyen de nelerden bahsedildiğini anlayabilir. En olmadı ev sahibine İngilizce bir mesaj atıp anlaşmaya çalışırsınız.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!