Seyahat

Pazar Okuması 17 – Berlin Gezi Rehberi

27 Eylül 2015
Merhaba sayın seyirci, okuyucu. Mayıs ayından itibaren peşinden koşturduğum bir şey daha yanıt verdi; yaklaşık bir 20 gün sonra Berlin’e staj yapmaya gidiyorum. Hem çok mutluyum hem de yorgun. Nasıl mı oluyor, çok şükür ki şimdiye kadar yaptığım işler, projeler hep çok koşturmalı ve son dakika iptal dolu oldu. Yani iki dakika soluklanayım desem ya bir şey ters gider ya da iptal olur. Bu durumun şanssızlıkla bir alakası yok, aksine bir şeyleri zorlamayı seviyorum. Başka türlü elde edilenin pek tadı tuzu yok hem ben zaten yemeğin de baharatlı, acılı olanını severim. Daha şahane bir giriş olamazdı öyle değil mi? Mission completed.
Biliyorsunuz ki Almanya benim için yeni bir rota değil, daha önce 9 ay yaşamışlığım var. Her ne kadar Güney Almanya’da kalmış da olsam Berlin, Düsseldorf gibi kuzey Almanya şehirlerini de ziyaret ettim. Bu açıdan şu an kendimi “back to home” gibi hissediyorum. Böyle bir psikolojik ruh hali var mı acaba? Üstelik Almanca dil bilgim de A2’den fazlası değil ama bir çeşit 6. his ile bana yetecek kadarını anlayabiliyorum. Bunda bir önceki Almanya tecrübemde 2 adet Alman ev arkadaşımın olmasının çok büyük bir faktörü var. E, zaten geri kalan durumlar için de İngilizce konuşmayan Alman’a rastladım diyemem.
Aslında seyahat öncesi araştırma yapmak da pek bana göre değil. Haritalar ile zaten hiç anlaşamıyorum. Ama bu sefer kendime bir Berlin gezi rehberi edindim. Genellikle seyahat blog’larını ve youtuber’ları takip ediyorum. Bakalım gezi rehberi neler tavsiye etmiş, ve benim tecrübelerim neler olacak diye merak ediyorum. Mutlaka muhalefet olacak bir konu bulurum:) Onu da ilerleyen günlerde paylaşırım. Bu rehberi D&R’da indirimde gördüğüm için aldım. Herhangi birini alabilirsiniz, hepsi aynı şeyleri anlatıyor. Aslında Almanya’da almak daha mantıklı. Oradaki tourist-guide kitapçıklarının içinde indirim kuponu gibi şeyler oluyor. Ve yerel kaynak olduğu için daha güncel olacaktır tavsiyeler. 
Berlin hakkında binlerce yazı ve yorumlar var. Ama ben yine kendi keşiflerim ile yeni rotalar belirleyeceğim. “Bakalım en iyi sıcak çikolatayı kim yapıyor, güney Almanya kadar güzel dondurmalara sahip mi, berliner dediğin gerçekten Berlin’de mi yenir, museumarea kaç günde dil dışarı sarkmadan gezilir, glückwein içerken burnumuz soğuktan düşüyor mu ve iki adımda bir Berlin ayısı görünce sevineni şehirde kovuyorlar mı?” gibi gayet mühim tavsiyelerim ile burada olacağım. Nightlife ve hipster’lık size kalsın..

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!