Seyahat

Seyahat Tavsiyeleri: Bavul Seçimi

15 Eylül 2015
Bugün itibariyle tam 2 hafta sonra Berlin’e staja gidiyorum. 3 yıl önce Erasmus programı için Almanya’ya gittiğimde burada gördüğünüz mor/lila renkteki bavulu almıştım. Markası Benetton. En büyük boy ve en büyük dezavantajı ise körüğünün olmaması. 3 yıl gibi bir sürede, aslında gayet kısa bir süre diyeceğim, bavul ciddi hasar gördü. Tabii ben bu 3 yılda gerçekten çok seyahat gerçekleştirdim. Yalnızca Almanya değil, Kırgızistan-Bişkek ve bütün yurtiçi seyahatlerimde de bu bavulu kullandım. Yani hakkını verene kadar kullandım diyebilirim. Hatta ilk Almanya uçuşundan önce dışını yeşil fosforlu koruma jelatini ile de kaplatmıştım. Öyle bir heves ile aldım yani. O zaman böyle bir koruma kaplatmanın ücreti 15/25 TL gibi bir fiyatı vardı diye hatırlıyorum. Bir daha yapar mıyım; çok gereksiz.
Körük neden bu kadar önemli?
Benim gibi uzun yola çıkacağınızı var sayıyorum, yanınıza almanız gereken çoook eşya olduğu zaman o bavullar asla yetmez ve asla kapanmaz. Üstelik kışlık kıyafetler almanız gerekiyorsa, vakumlu torbalar da bir noktaya kadar imdada yetişiyor. Bavulun kendiliğinden ekstra bir kapasitesi olması, ki bunu körükle sağlayabiliyoruz, işte bu çok önemli. Körük denen fermuarlı kısmı açarsanız bavulunuz genişler. İlk aldığım Benetton bavulda körük olmadığı için kapatmakta çoğu zaman zorlanıyordum. Boyut olarak ikisi de aynı olsa da; körük hacim konusunda fark atıyor.
Akla gelmez ama ben uyarayım; Renk de önemli.
Bavul alışverişi niyeyse kışlık kaban muamelesi görüyor. Oysa uçuş sonrası banttan geçen bavulları bir hayal edin, lacivertler, başına kırmızı kurdele bağlanmış siyah bavullar; bunlar en çok karışmaya mahkum olan bavullar. Karışmasa dahi bant başında akıp giden her bavul sizinki olabilir. Az bulunan bir renkte bavul almak sizi böyle bir dertten kurtarır. Metrobüs kuyruğuna dönen bant sırasında en öne geçip bavulu ilk ben göreceğim diye endişe de yaşamazsınız. Sık seyahat edenler bunun ne demek olduğunu iyi bilir. Özellikle kalabalık havaalanları için can kurtarıcı bir detay.
Bavulların neden iç kısımlarının fotoğrafı yok? 
Çünkü ikisinin içi de benzer özelliklere sahip. Bir astar ile kaplanmış. Yeni aldığım bavulun eski bavula göre tek farkı; iç kısmını ikiye bölen ekstra bir astarının daha olması. Normalde böyle bölmeleri ben kullanışlı bulmuyorum ancak deneyip göreceğim. Ayrıca 15 gün sonra bu bavulu hazırladığımda ekstra bir bilgi gireceğim aşağıya. Ve kullanım kısmına dair daha gerçek bilgiler verebileceğim. Bu seferki seyahatimde el bagajı almadan tek bir bavul ile gitmeyi planlıyorum, bunu gerçekleştirebilmem yeni aldığım bavulun kapasitesine bağlı. Bu detayı merak edenler 29-30 Eylül’de bu yazıyı tekrar okusun.
Diğer önemli detaylar
10 yıl garanti veren IT markası Ayakkabı Dünyası vs gibi bavul satan mağazalarda oldukça pahalıya satılıyor diyebilirim. Benim aldığım büyük boyun fiyatı 469 TL idi bununla uçak bileti alınır sevgili sayın seyirci:) Ben daha önce de Benetton bavulunu aldığım, pasajın içinde yer alan bir mağazadan satın aldım. Böyle yerlerde hem çeşit daha çok hem de fiyat konusunda “pazarlık” yapabiliyorsunuz. En büyük boy bavulların fiyatı 300 tl ile başlıyor diyebilirim. 10 yıl garanti konusuna pek ikna olmadım, yok sapı kopuyormuş da firma hemen değiştiriyormuş, müşteri hatası olan çizilmeyi bile değiştirmişler vesaire. Böyle hikayeler bana hep müşteriyi kandırmaya çalışan satış elemanı hilesi gibi geliyor. Yav he he edasıyla dinliyorum.
Bu bavulu alma nedenim ve kimlere tavsiye ederim?
Dışının kasa gibi olması, Benetton düz bir kumaş parçası gibi durduğu için hemen içe göçmüştü. Büyük boy ve körüklü olduğu için dolu dolu 30 kg bavul hakkımı kullanmayı amaçlıyorum. Bu bavulların benzerleri de çok yapılmış ancak onların malzemesi biraz daha kalitesiz gibi duruyordu. Yani dayanıklılık açısından bir sonuç vermez. Bu kadar büyük boyutta bir bavulu en az 1-2 aylığına çıkılan yolculuklara tavsiye ederim. En önemlisi de kalitesine güvendiğiniz bir ürünü almak, ilerleyen yıllar için de kullanabileceğiniz bir ürüne sahip olduğunuz anlamına gelir. 3 yıl önce aldığım bavulu şimdi kullanamıyorum mesela çünkü tekerleri yamuldu, bavul dengesini kaybetti ve iç hacmi çok dar olduğu için.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!