Seyahat, Türkiye

Eylül ayında tatile çıkacaklara 6 farklı rota

13 Temmuz 2015

1. Cunda Adası – Ayvalık

2. Akyaka / Gökova – Muğla

3. Kuşadası
4. Oimpos – Antalya
5. Bodrum
6. Efes
1. En yeni seyahatim Cunda ile başlıyorum tavsiyelere. Zaten Cunda’daki herkes “buraya Eylül-Ekim” gibi geleceksin diyordu. Eylül ayına seyahat planı yapmak isteyenlere bir müjde niteliğinde bu cevap. Hem daha sakin oluyormuş hem de adanın keyfini çıkarmasını bilenler geliyormuş o tarihlerde. Ben Temmuz sonunda gittim, sıcak oldukça bunaltıcıydı ve çoğu zaman uzun yürüyüşler yapmak isteyeceğim sokaklarda gölge yer aramakla yetindim. Yine de Cunda gezisi 4 mevsim keyifli olacak gibi duruyor. Daha detaylı bilgiler için Cunda Adası seyahati 2015 yazımı okuyabilirsiniz.
2. Muğla’ya  (Akyaka / Gökova) Mayıs ortası gibi gitmiştim. Henüz daha sezon yeni yeni açılıyordu. Cunda’da bahsettiğim gibi bir sıcak olmadığı için gezmek inanılmaz keyifliydi. Muğla içindeki çarşıyı, arkeoloji müzesini gezdikten sonra, Akyaka‘dan mini bir tekne turu yapmak, akşam üzeri de güzel bir balık keyfi ile günü sonlandırmak şahane olur. Yazarken özledim şimdi.
3. Ve Kuşadası. Bir türlü sevemediğim ama her yıl yazlık olması sebebiyle bir uğradığım yer. Kalabalığını da gece hayatının basitliğini de sevmiyorum Kuşadası’nın ama dilerseniz kafa dinleyip, kahve eşliğinde gün batımı keyfi yapabileceğiniz bir tatile de dönüşebilir, hepsi sizin elinizde. Hem Efes, Selçuk ve Şirince gibi yerlere yakın olması sebebiyle her güne yeni bir gezi planı da yapabilirsiniz. Birazdan Efes’ten de bahsedeceğim zaten.
4. Bu iki harika fotoğraf ise Temmuz ayındaki Olimpos seyahatimden. Tıpkı Cunda gibi Olimpos’ta da herkes “Eylül ayında buranın keyfi bir başka oluyor” diyor. Olimpos tatilde 4-5 günü dolu dolu geçirebilmeniz mümkün. Deniz, tekne turu,Yanartaş, Antik Kent ve Tahtalı Teleferik 2365m derken bol aktiviteli bir tatil geçirebilirsiniz. Güne Bundalow’da uyanarak başlamak ise paha biçilemez.
5. Bodrum’a ise henüz bir kez gittim ve çok kısaca bir gezme şansım oldu. Tek diyebileceğim o dur ki; Bodrum Arkeoloji Müzesine gitmeden dönmeyin. Şimdiye kadar gezdiğim en kapsamlı, en iyi korunmuş arkeoloji müzelerinden. Giriş ücretini pahalı bulup geri dönenler oluyor, sakın öyle bir hataya düşmeyin. Ya müze kart sayesinde ya da şimdi bir kredi kartının (galiba maximum) böyle müzelere ücretsiz giriş kampanyası var bundan faydalanarak mutlaka ziyaret edin. En tepedeki kaleye çıkanlar bana el sallasın, açıyorum antenleri; hissedeceğim.
6. Efes ile kapanış yapıyorum. Her türlü İzmir çevresi seyahatinin vazgeçilmesi. Açık hava müzesinin en güzellerinden ama ne yazık ki yaz aylarında gezmesi çok zor oluyor. İşte Eylül ayı tam da açık hava müzesi ayı. Ne güneş yakar, ne sıcak bunaltır doya doya harita ve kitapçık rehberler eşliğinde müze gezme zamanı. Kuşadası’na gidecek olanlar dolmuşlarla yarım saat gibi bir sürede Efes’e ulaşabilirler.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!