Seyahat, Türkiye

Cunda Adası #1 (Taksiyarhis Kilisesi ve Lal Restoran)

8 Temmuz 2015
Son dakika gelişen bir seyahatten daha merhaba sayın seyirciler. Ya sabırsız olduğumdan ya da aylar öncesinden ayarlamayı bilmediğimden benim seyahatlerim hep son dakika olur. Aslında günlük hayatta da böyleyim. Geçen gün son 8 dakikada İdo’ya yetiştim mesela. Taksiciyi de hemen yanıma çektim bir ekip olduk. Ben inerken “inşallah yetişirsiniz, ay hadi” temalı dualar ediyordu. Adeta adrenalin bağımlısı oldum. Bir önceki Olimpos yazısında bahsettiğim gibi paraşütle atlayamıyorsam, son dakikada yetişme heyecanı ile adrenalin yaşarım ben de. İşte böyle planlandı Cunda seyahati. Aslında Temmuz ortası sıcağında değil Ege’ye, Akdeniz’e gitmek; insanın evinde bile hareket etmeden durması gerekiyor bence. 
Peki son dakikada bir tatil ayarlamak ne kadar doğru? Aylar öncesinden rezervasyon yapma olayı da biraz şehir efsanesi aslında. Tabii ki çok ekonomik kampanyalar oluyor ve inanılmaz avantajlı fiyatlara seyahat ediyorsunuzdur ama iyi bir araştırma sonucu son dakikaya kadar da fırsat yakalamak mümkün. Biz otel rezervasyonunu booking.com’dan yaptık. Doruk Otel’de kaldık, hemen Taş Kahve’nin yanı ve tavsiye ederim. Ancak booking yerine oteller araştırıp, telefon ile arayarak rezervasyon yapmak en iyisi. Cunda’da dikkat edilmesi gereken en önemli şey otelin nerede olduğu. Cunda’dan denize girilmiyor, denize girmek için ya Ayvalık’a doğru olan plajlara gideceksiniz (Duba Plajı, Kesebir) ya da dolmuş ile önce Ayvalık daha sonra da Sarımsaklı’ya gideceksiniz. Sarımsaklı’nın suyu da çok soğukmuş diyolla. Cunda merkeze şu kadar mesafedir yazan otellere de güvenmeyin. Yani Cunda ve Ayvalık arasında kalan bir otel/pansiyon’da kalacaksanız her tarafa vasıta ile gitmeniz gerekir. Konaklamayı Cunda ya da Ayvalık merkezde yapmanızı tavsiye ederim.
Ayvalık/Cunda Adası denilince Balık, Ayvalık Tostu ve Taş Kahve ilk etapta akla geliyor. Balık yemek için sahil kenarındaki restoranları tercih etmeyin, bundan sonraki Cunda yazılarında onu da anlatacağım. Cunda’nın ara sokaklarında oldukça güzel mezeleri olan, canlı müzik yapan balıkçılar var onlardan birine oturun, inanılmaz da eğlenirsiniz. Ayvalık Tostu olayını da nerede yerseniz yiyin, benim için bir anlam ifade etmiyor:) Taş Kahve hakkında da sert konuşacağım. Su gibi bir kahve, kalabalıkla mücadele edemeyen bir çalışan sistemi yani elde var koca bir fos. Dondurması güzel mi, evet baya güzel. Dondurmayı alın sahilde yürüyüş yapın, meraktan öyle Dibek kahvesi falan da içmeyin. Ne yapayım, sevemedim.Popüler ve her gelen check-in yapıyor diye övecek değilim. Arz ederim.
Taş Kahve’nin karşısından herhangi bir ara sokağa girip, sola doğru azcık yukarıya yürürseniz Taksiyarhis Kilise’sine doğru çıkabilirsiniz. Ara sokaklarda yer-yön sormadan yürüyün, Cunda sokakları çok keyifli. Her renkli kapıda zaten bir gelin-damat poz veriyor. Fırsat bulursanız siz de yapışın. Taksiyarhis Kilisesi aynı zamanda Koç Müzesi. Bakımlı ve düzenli olmasını sevdim, içeriye giriş 4 tl. Kilise 1873 yılında Rum Ortodoks’lar tarafından inşa edilmiş. İsminin “Taksiyarhis” olmasının sebebi ise; Koruyucu Baş Melekler Cebrail ve Mikhail’e atfedildiği içinmiş.
Cunda’da ilk akşam yemeği için tercihimizi Lal Restoran’dan kullandık. Şok Market’in hemen yanında kalıyor. Mutfak 20.00’da açılıyor biz 19.00’da gittiğimizde “oldu o zaman” diye 1 saat daha adada dolandık. Lal bir abla-kardeşin restoranı yani ev yapımı Ege mutfağı için güzel bir adres. Yine çalışanlarında bir burnu havada olma durumu mevcut. Aile olarak gelenlerle daha ilgileniyorlar. Zeytinyağlıları aynı tabakta alacağım deyince “ben öyle koymuyorum, lezzetler karışıyöör” gibi cevaplar vermeler falan. Şimdi hoş oldu mu, orada yemekleri yapan ve servis eden ablamız, o anda insan seçti ve kendince“adamına göre muamele” yaptı ama burada yazımı okuyup, Cunda seyahati planlayacak olanlar, belki sırf bu davranıştan bahsettiğim için ön yargılı yaklaşacaklar? Sonuç; ayıran, ayrıştıran ve çıkarını düşünenleri değil, bir arada tutan, sevdiren ve sevenleri seviyoruz. Kalbi Ege’de kalanlar bir yere ayrılmasın. İlk Cunda yazısı sona gerdi ama yolda gelecek olanlar var:)

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!