Seyahat, Türkiye

Olimpos Seyahati: Yanartaş ve Tekne turu

6 Temmuz 2015
Almanya‘da Ulm’de bulunan Avrupa’nın en yüksek katedraline, 768 basamağa çıktıktan sonra bir daha herhangi bir yerin tepesine çıkmayacağıma dair kendime söz vermiştim. Çok değil, 2 yıl arayla kendime verdiğim sözü unuttum ve Yanartaş’a çıkarken yolun yarısında “her şeyi bırakıp, dönsem mi acaba” diye düşünmeye başladım. Her ne kadar güneşin batmasına yakın gidilse de Antalya’nın Temmuz sıcağında gerçekten böyle yürümeli, yokuş çıkmalı etkinlikler hiç çekilmiyor. Ki yaklaşık 4 yıl önce ilk Olimpos tatilimde yine böyle bir sıcakta (yine aylardan Temmuz’du) Antalya’ya gelmeyeceğime dair tiratlar atıyordum. Neyse şimdi buraya yazdım, bir üçüncüsünü yapmam herhalde artık?
4 yıl önce kaldığım Bungalow’lar daha Olimpos’a yakındı ve tam anlamıyla Bungalow’du. Tahtaların arasından dışarıyı görebiliyor, her türlü böcek,karınca kardeşimiz ile birlikte odada konaklıyorduk. O zaman Deep Green diye bir yerde kalmıştık. Kahvaltı ve akşam yemeği de konaklama ücretine dahildi. Oldukça lezzetliydi yemekleri de. Olimpos’un, Olimpos Antik Kent tarafında kalmak isteyenlere tavsiye edebilirim. Bu yıl ise daha Çıralı tarafında kalan Armina Bungalow‘da kaldık. Odaların dışı Bungalow ama içerisi gayet güzel döşenmiş. Armina’da ise fiyata yalnızca kahvaltı dahildi ama o kadar lezzetli şeyler yapınca akşam yemeğini de orada yedik. 2 adet kahvaltı yerleri var, biri marketin olduğu taraf. Diğeri ise daha geniş ve bahçeli bir alan. Bizim kaldığımız Bungalow’lara göre yürüme mesafesi epey vardı ama araba ile gidip geliyorduk. Eğer siz arabasız gelecekseniz, mutlaka bisiklet kiralayın böylece denize ve etrafı gezmeye daha rahat gidersiniz. Herhangi bir sponsorluk yok, ama ben aldığım hizmetten memnun kaldığım için şiddetle Armina’yı konaklama için tavsiye edeceğim. Antalya Havaalanından anlaşmalı araçları da var sizi direk Bungalow’lara getirecek. Otobüs ile Antalya’ya gelecekseniz yine Havaş gibi otobüsler de Olimpos’a devam ediyor. Ulaşım konusunu hep atlıyordum, artık destan yazarak açıklamak farz oldu.
Olimpos’a gelince başlıca yapılacak üç aktivite var diyebilirim: 1. Olimpos Antik Kent’i gezmek. Bizim bu sefer vaktimiz kalmadı, ancak dönüş günü öğlen gidebileceğimiz için son dakikada öğle sıcağında gitmekten vazgeçtik. Müze kart ile Antik Kent’e giriş yapabiliyorsunuz. Aynı zamanda oradan da denize giriliyor ama şezlong vs. herhangi bir şey yok ve genellikle kalabalık oluyor.2. Yanartaş’a çıkmak. Başta da bahsettiğim gibi mümkün olduğunca güneşin batmasına yakın Yanartaş’a çıkın. İçeriye giriş ücreti 6 tl. Yaklaşık 15-20 dakika sürüyor en tepeye ulaşmak. Yol boyunca çıkan insanlar, inenlere “ne kadar kaldı” diye soruyor. Siz de bu tekniği kullanarak mesafeyi öğrenip, enerjinizi buna göre harcayabilirsiniz. Ve evet, Yanartaş sönmüyor. Sönse de yeniden, çıkan doğal gaz sayesinde yanmaya devam ediyor. 3. aktivite ise farklı farklı koylarda yüzmeye bayılanlara gelsin: Tekne turu. Sıcak ve güneşle pek aram olmadığı için, başta tekne olayına da mesafeli yaklaştım. Yaklaşık 5-6 koyda duruyor, isterseniz sahile sizi kendi botuyla götürüyor ve öğlen balık servis edip üzerine de çay ve meyve veriyor bu tekneler. Saat 10.00’da kalkıyor ve akşam 17.00’ye kadar sürüyor. Antalya’nın en güzel yanı Toros dağları sayesinde öğle vakti bile güneşin vurmadığı deniz suyunda rahatça yüzebilmek oldu. Olimpos Antik Kent’in içinden de kalkıyor tekneler. Bir gün öncesinden rezervasyon yaptırmak yeterli oluyor. Kişi sayısına dikkat etmek gerek, bazı kaptanlar bir masaya 6 kişi oturtarak tekneyi ilkokula çeviriyor. Cunda’da böyle bir durum yaşadım, neredeyse gün boyu sürecek bir aktivite olduğu için eğer içinize sinmiyorsa yapmayın derim ben. Olimpos’un en güzel mevsiminin Eylül olduğu söyleniyor. Şimdi bu yazıyı okuyorsanız, geç kaldım diye düşünmeyin. Aksine Akdeniz’de, Ege’de nereye gidecek olursanız olun, Eylül gibi gitmek hem daha sakin ve kaliteli bir turist yoğunluğuna denk geleceksiniz demek, hem de daha uygun fiyatlarla konaklama imkanı demektir. Armina’da konaklamaya karar verenler azıcık yaşlı ama bol sevimli köpekleri Tarçın’a benden çok selam söylesin. Bonus: Kahvaltıda verilen ev yapımı kayısı reçeli adeta bir efsane. Şimdiden iyi tatiller:)

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!