Almanya, Seyahat

Friedrichshafen Seyahati 2015

28 Nisan 2015
Erasmus sonrası İstanbul’a döndüğümde bazı derslerim uyuşmadığı için alttan aldığım dersler oluyordu, işte öyle derslerin birinde bir Erasmus sunusu yapmıştım. 1 yıllık maceramı ve Friedrichsahfen’ı anlattım. Güney Almanya’nın Baden-Württembergeyaletinde bulunan Konstanz (Bodensee) gölünde yer alan yaklaşık 80.000 nüfusluk bu şehri anlatırken tamamen içgüdüsel olarak yaşadığım tecrübelerden oluşan bir sunu hazırlamıştım. Daha sonra dersin hocasından coğrafi, kültürel ve sistematik olarak ilerlediğim hakkında oldukça olumlu eleştiriler aldım ve çok şaşırdım. Çünkü tek yaptığım olan biteni nasıl hissettiysem öyle anlatmaktı. Demek severek yaşayınca böyle oluyormuş. Zaten 40 günlük İstanbul tatilimin ardından Friedrichshafen’a döndüğümde evime gelmiş gibi hissetmiştim.
Sık sık Erasmus programı hakkında sorular alıyorum. Her okulun kuralları, anlaşmaları farklı olduğu için elimden geldiğince soruları yanıtlıyorum ancak buradan da söyleyeyim: sizler mutlaka okullarınızdaki Erasmus koordinatörleri ile iletişime geçin. Gitmek istediğiniz okula e-mail ile ulaşın, sorularınızı öncelikle onlara sorun ki aldığınız cevaplar tatmin etsin. Okulu Zeppelin University (Friedrichshafen) ile anlaşmalı olanlar ise gözü kapalı güvenebilirler. Zeppelin vakfının desteklediği bir okul olan Zeppelin Üniversitesi’nde Alman öğrenciler ciddi mülakatlardan geçerek okula alınıyorlar. Her derste her hafta sunu yapmak, essay yazmak mümkün. Grup çalışmaları ise göbek adınız haline geliyor. Yani Türkiye’deki sistem ile taban tabana zıt:) Başta risk gibi gözüken bu sistem sizin en büyük şansınız olacak çünkü Zeppelin’de geçirdiğiniz 1 yıl, burada aldığınız 4 yıllık lisans eğitimine denk nitelikte..
Dediğim gibi diğer Alman şehirlerinde ben bir turistim ama Friedrichshafen evim gibi. Diğer şehirlere göre bahar ve yaz aylarında daha ılıman bir havaya sahip olmasından ötürü Almanlar buraya ziyarete ve tatile geliyorlar. Şehrin pek fazla tarihi değeri yok bu da 2. Dünya Savaşında şehrin bombalanmış olmasından kaynaklanıyor. Göl kenarında (Hauptbahnhof) yan yana dizilmiş oldukça güzel cafe ve restoranlar bulmak mümkün. Özellikle dondurmacılar bir efsane. Yine göl kenarında Graf Zeppelin’i ve Zeppelin’nin tarihini anlatan Zeppelin Müzesi mevcut. Göl kenarından ana tren istasyonuna (Stadtbahnhof) giderken ise Konstans(Bodensee) temalı hediyelik eşyalar alabileceğiniz Euroshop’lar mevcut. Gessler 1862 ve Tiffany’s Lounge şehrin en güzel mekanlarından. 11. fotoğrafta, Tiffany’s restoranda yer alan tatlının adı ise “Heisse Lieebe”. İsminin hakkını veriyor gerçekten bir dondurma ancak bu kadar lezzetli olabilir.
Küçük Alman şehirlerinde gidecek olduğunuz yerlerin kaça kadar açık olduğunu mutlaka kontrol edin. 5. ve 6. fotoğraflarda gördüğünüz Ristorante Pizzeria Trulli için akşam saatlerinde rezervasyon yaptırmak gerekebiliyor. İtalyan restoranlarında çalışanların İtalyan olması ise insana kendini daha güvende hissettiriyor. Her Alman şehrinde olduğu gibi korkmayın burada da SeeKebap gibi kebapçılar, Türk restoranlar bulmanız mümkün.
Şehirde fuar zamanı ve yaz aylarında konaklama ücretlerinde ciddi bir artış oluyor. Bu yüzden pansiyonlara göz atmak veya oda kiralamak daha ekonomik bir çözül olabilir. Şubat ayındaki Almanya seyahatimi Instagram’dan ve Facebook’tan takip edenler gördü ki Almanya’da market alışverişini ve bitki çaylarını çok seviyorum. Bu konu hakkında detaylı bilgi için Almanya Market Alışverişi yazımı okuyabilirsiniz.
Benim Erasmus yıllarında Friedricshafen’a gitmek için Münih ya da Stuttgart’a gelip tren ile FN’a gelmek gerekiyordu. Şimdi Türk Hava Yolları’nın İstanbul’dan Friedrichshafen direk uçuşu var. Seyahat etmeyi planlayanlar için güzel bir fırsat. Eğer Stuttgart,Münih veya Zürih‘te iseniz Meinfernbus, Deinbus gibi Alman otobüs şirketlerinin FN’a 10-15 Euro bilet ücreti ile yaklaşık 2 saat süren seferleri mevcut. FN’dan konumundan yararlanıp, 45 dakika ile Avusturya Bregenz’e de geçebilirsiniz.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!