Almanya, Seyahat

Stuttgart Seyahati 2015

14 Nisan 2015
2 yıl önce Erasmus için Almanya’da olduğum dönem Stuttgart’a gittiğimde daha soğuk, düz ve gri bir Stuttgart tanımıştım. Her ne kadar diğer Almanya şehirleri kadar rengarenk evleri, sokakları olmasa da bu sefer daha çok “şehrin kalbinin attığı yerleri” keşfetme fırsatım oldu. Beni gezdiren ve Şubat ayında gerçekleştirdiğim Almanya seyahatim boyunca evinde ağırlayan sevgili arkadaşım Nazlı’ya ne kadar teşekkür etsem az. Birazdan sizlere tavsiye edeceğim yerleri, mekanları onun sayesinde keşfettim. Teşekkürler Nazlı, iyi ki varsın (ve mumdan çıkmış yangın..)
Stuttgart’a adım atıldığında Hegel‘in evini ziyaret etmek aklınıza ilk gelen şey olabilir. 3. Fotoğrafta Hegelhaus yer alıyor. İki Stuttgart ziyaretimde de gitmek kısmet olmadı. Ve bir de vakit darlığından dolayı Stuttgart’ın alışveriş caddesinde yer alan müzeyi gezemediğim için pişman oldu. Bu bina çağdaş dizaynı ile mutlaka ilginizi çekecektir. İlk Stuttgart ziyaretimi ise buraya tıklayarak okuyabilirsiniz.

Bir önceki seyahatlerimde tek tek müze, sergi tanıtırken bu seyahatimde Almanya’nın soğuğu beni çarpmış olacak ki üzerimde bir Vedat Milor tribi hakim ve devamlı “bunu yemeden dönmeyin” kıvamında tavsiyeler veriyorum. 9. fotoğraftan itibaren gördüğünüz yer Stuttgart’ın meşhur caddesinde yer alan şekerci-çikolatacı Hussel. Kırmızı kalpli jelibonlara kayıtsız kalamadım, iki paket aldım. İçerisi benim için adeta bir karnavaldı, bir türlü oradan ayrılmak istemedim. Hediyelik alışverişi için ideal bir adres olabilir. Ama bu yazının yıldızı kesinlikle “Hans im Glück”. Yaptığı vejeteryan burger’lar ile meşhur olan ve kesinlikle bu konudaki popülerliğinin hakkını veren Hans im Glück Almanya’nın neredeyse her şehrinde açılmış durumda. Menüde hamburger etini sebzelerden seçiyorsunuz. Yine olsa yine giderim, en yakın Almanya seyahatimde Hans im Glück gittiğim şehirde nerede var diye araştıracağım, afiyetle tavsiye ederim.

Almanya içi ulaşım: Yazılarda genellikle ulaşım kısmını hep unutuyorum. Bu sefer detaylıca bahsetmek istedim. Ben Stuttgart’a Friedrichshafen’dan Deutsche Bahn trenleri ile yaklaşık 3 saat süren bir yolculukla geldim. IRE, ICE gibi seçenekler var yani hızlı tren ile de gideceğiniz yere ulaşabilirsiniz, tabii daha pahalı oluyorlar. Tren bileti alırken bir başka dikkat etmek gereken nokta da eğer grup olarak seyahat edecekseniz grup bileti almak sizin için daha ekonomik olacaktır. Otobüsler için de grup bileti alabilirsiniz. Örneğin haftasonları Baden-Württemberg eyaleti için geçerli olan grup bileti ile yalnızca tek bir şehri değil, eyalet içindeki bütün şehirleri ziyaret edebilirsiniz. 20-30 dk aralıklarla şehir değiştirdiğimizi düşünürsek sabah-öğle-akşam olarak bir günü bölmek ve eyalette yer alan başlıca yerleri ziyaret etmek güzel bir plan olacaktır. Diyelim ki Kuzey’den Güney’e gelmek istiyorsunuz bunun için de meinfernbus ya da deinbus gibi otobüs şirketlerinden yararlanabilirsiniz. Friedrichshafen’dan Berlin’e (10 saat süren bir yolculuk), Zürih’e ve Münih’e giderken ben meinfernbus şirketini kullanıyorum. Online olarak bileti satın almak ve otobüs kalkış saatinden 15 dakika önce istasyonda olup, mail’e gelen bilet onayını otobüs şoförüne göstermek yeterli oluyor. Zaten şoförlerin elindeki telefonda da yolcu isimlerinin yazılı olduğu bir liste oluyor. Bu bahsettiğim detaylar yalnızca Stuttgart için değil, tüm Almanya’da size yardımcı olabilir. Merak ettiğiniz şeyler olursa bana aşağıdaki adreslerden ulaşmayı unutmayın:)

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Nazli 5 Mayıs 2016 at 00:07

    Canim Merve’cigim ne güzeldi bu gezi! tatli tatli da anlatmissin, o günlere döndüm. 🙂 Ayrica blogunun yeni halini de güle güle kullan, cok begendim! Dedeye sahip cikalim ve sevgiler, sevgiler, sevgiler

  • Bir Cevap Yazın

    error: Content is protected !!