Sanat

Dilan Bozyel röportajı – 1 Nisan 2015 Kadrajdaki Hikaye

20 Mart 2015
Sanat yönetiminden bu yıl mezun oluyorum. Bitirme projemin üzerinde ise 5 aydır aralıksız düşünüyorum. Hayal gibi başladı her şey. Dilan Bozyel‘in davetimi kabul etmesi ile birlikte “Kadrajdaki Hikaye” hayalden sıyrılıp, gerçekleşmeye yönelik ilk adımlarını atmış oldu. Ben ise halen şaşkın ve bolca heyecanlıyım.
Nasıl gelişti bu fikir?
Geçtiğimiz Mayıs ayında Dilan Bozyel’in “Kimseye Etmem Şikayet” isimli çalışması için 5 gün boyunca kamera arkası yazılarınıyazmış, bir röportaj ve bir de kamera arkası videosu hazırlamıştım. Bu süreçte Dilan’nın çekim öncesi aldığı notları incelemek, çekim günü stüdyodaki hakimiyetine şahit olmak, eseri galeriye teslim ettikten sonra tadına doyum olmayan bir sohbet gerçekleştirmek bana neler kattı, nasıl ilham verdi size tarif edemem. Bir dakika; ya da tarif edebilirim? İşte “Kadrajdaki Hikaye” tam da bu şekilde çıktı ortaya; Kamera arkasında kalan detayları sahnenin önüne taşıyarak, izleyicinin zihninde sanatçıya dair oluşan soruları cevaplayarak, sanatçının eserine ulaşırken geçirdiği yolculuk ve uğradığı tüm durakları izleyici ile görsel ve işitsel malzemelerden de destek alarak paylaşmayı hedefliyorum. Sahnede dekorlar ile oluşturulacak olan teatral atmosfer, Dilan Bozyel’in anlatımı ile birleşince, izleyiciyi kadrajdaki hikayeye doğru bir yolculuğa çıkaracağız.. 
Kadrajdaki Hikayenin amacı?
Sanatçının eseri aynı zamanda hayatının da bir parçasıdır. Sergiye yönelik yapılan hazırlıklarda sanatçının ilham dünyası ile baş başa kalarak belirli ritüeller eşliğinde aradığı cevabı bulması seyirci için görünmez ve bilinmezdir. Günümüz sanatsal etkinliklerinde sanatçıların verdiği biyografik ve teknik bilgiler izleyicilerin merakını giderirken, hayal dünyası gibi soyut ama etkili olan bir dünyayı tasvir etmeyi ihmal eder. Sanatçı çevresel faktörlerden ve yaşadığı coğrafyanın kültürel değerlerinden etkilenirken, kendi ruhsal değişiminde de etkilenir. İzleyici ve sanatçı arasındaki bağ ne kadar derin ve yoğun olursa, sanat eseri o denli içselleştirilebilir.
Katılım, ulaşım ve saat?
Etkinliğe katılım ücretsizdir.
Ad soyad ve kaç kişi katılacak olduğunuzu 1beyazbuyu@gmail.com adresine e-mail ile bildirmek yeterli olacaktır.
Kokteyl 19.30‘da başlıyor.
Maslak Sheraton‘da 26. Katta bulunan, harika bir manzarası olan Qubbe‘de gerçekleşecektir. Maslak Sheraton’a Metro’dan “İTÜ Ayazağa” istasyonunda inerek, Maslak Plazalar çıkışından 5 dakikalık yürüme mesafesi ile ulaşmak mümkün.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!