İsviçre, Seyahat

Zürih Seyahati 2015

1 Şubat 2015
Daha önce iki kere gitme fırsatı bulduğum Zürihten herkese merhaba. Bu şehri ben bir başka seviyorum. Artık alışmış olsam da mimari yapısı ve sokakları gerçekten çok hoşuma gidiyor. Zürih’in en meşhur caddesi olan, mağazaların dizili olduğuBahnhofstrasse‘den ara sokaklara dalarsanız yerel tasarım dükkanlarını, şekerci ve çikolatacıları keşfetmek mümkün. Her ne kadar bazı yerler Euro kabul etse de Zürih’e gelindiğinde paranızı Frank’a çevirmeniz gerekiyor. Daha önceki yazılarda da dediğim gibi pahalı bir şehir. Bundan önceki Zürih seyahatlerinde ya hafif atıştırmalıklar ile günü geçirmiştim ya da Mcdonalds’dan bir şeyler yemiştim. Bu sefer ise gözümü karartım ve “o yemeği Zürih’te yiyeceğim” dedim. Yaklaşık 4-5 restoran dolaştıktan sonra bir yemeğin 20-21 Frank’la başladığını gördük ve şans eseri seçtiğimiz Commercio‘ya girdik. 12. fotoğrafta gördüğünüz spagetti arrabiata’yı sipariş ettim. Yemek konusunda ben pek riske girmiyorum. İyi ki de böyle yapmışım, Roma’da bile bu kadar güzelini yememiştim. Sosun güzelliği, elle açılan makarnanın tadı her çatalda geliyordu. Derken Zürih’te yemeğin üstüne kahve, onun üstüne de bir sıcak çikolata içmeden gitmek olmaz. “Einmal heiße schokolade bitte” diyerek sipariş edebileceğiniz sıcak çikolatanız bu soğuk havalarda Zürih’e giderseniz size gelen en iyi şey olacak. Bu arada oturduğunuz cafe’de aynı zamanda internete bağlanmak istiyorsanız mutlaka önceden sorun, her yerde wi-fi olmayabiliyor. Zürih’te eğer Bahnhofstrasse dışında dolaşmayı düşünmüyorsanız ulaşım için yürümek en mantıklısı. Şehirde dolaşırken nereye giderseniz gidin bir yerden size göz kırpan Romanesk tarzda olan Grossmünster kilisesini de ücretsiz ziyaret edebilirsiniz. Hediyelik alışverişi için Zürih’in ürettiği alternatifleri de seviyorum. Özellikle Saint Bernard’lı kalemler, anahtarlıklar tam benlik. Kartpostallara da mutlaka göz atın, gerçekten ilginç tasarımlı olanları görmek pek mümkün.
I’ve been in Zurich twice when I was doing my Erasmus programme in Germany. This time I came to visit my friend in Friedrichshafen and we made a trip plan to Zurich like good old times. I don’t know why but this city has something special for me and feels unique. I love the view of streets. It’s really expensive but watching boutique’s windows is also enjoyable. They know how to design. After arriving in Zurich you should exchange your money to Frank. Sometimes Euro is also okay for shopping in markets but it’s not working in every single shop. Last time I ate in Mcdonalds cause it’s the only way for eating cheap. Somehow this time I want to eat someting “good” in Zurich and I found the Commercio in a hopeless place:) It was so cool. They have daily menus as well. I ordered a sphagetti arrabiata and it’s delicious than the pastas I ate in Rome. A Zurich can not be imagine without hot chocolate. If you want to order it in Germany you can say “Einmal heisse schokolade bitte.” For buying souvenirs I love the Saint Bernard things like keychain, pencils etc. And postcards are so interesting don’t forget to check them as well. 

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply Journey Cafe – Cihangir – Merve Tuncay Blog 9 Haziran 2016 at 12:27

    […] zorlaşıyor olsa da, bir şekilde damak zevkime uyacak tatlar buluyorum. Şimdiye kadar en çok Zürih‘te zorlanmıştım çünkü her restoran inanılmaz pahalıydı. Ama 2015 Zürih seyahatimde […]

  • Bir Cevap Yazın

    error: Content is protected !!