Life Style, Seyahat

Seyahat Çantamda Ne Var? (Kış Seyahati)

20 Ocak 2015
Yılın ilk seyahatinin haberini veriyorum; yarın Almanya’ya gidiyorum! Nasıl oldu, hangi ara gelişti ben bile anlamadım.Erasmus için Almanya’dayken tanıştığım çok sevgili arkadaşımı ziyaret etme isteği üzerine bilet araştırıyordum ve sonucunda kendimi bavul hazırlarken buldum. Şu dünyadaki en heyecanlı şeylerden biri de bu! 2 yıl geçmiş Erasmus maceramın üzerinden, ve içimi nasıl bir merak, özlem ve heyecan kaplıyor tarif edemem. Anılarım, dünyanın dört bir yanından tanıdığım insanlar, ilk yurt dışı deneyimim hepsi dün gibi gözümün önünde. Yazmayı durdurmazsam ilkokul öğretmenlerime kadar teşekkür edip duygusallıkta sınır tanımayacağım.
Madem ki güzelce soğukların yaşandığı kış ayında Almanya’ya gidiyorum; o zaman bu mevsimde seyahat edeceklere birkaç tavsiye vereyim istedim. Almanya’da neredeyse 4 mevsim yaşadım, değişken ve yağışlı havasına hazırlıklı olmaya çalışıyorum. İlk etapta yolculuk sürecinde uçakta yemek yedikten sonra bana bir rehavet çöküyor, artık bulutları da izleyemiyor olduğum için bu noktada can sıkıntımı alacak kitap, not defteri, ipod ve şekerlerle oyalanıyorum. Kavanozdaki şekerler ise bir başka sevgili arkadaşımdan hediye. Daha önceki seyahat çantam yazılarında da bu arkadaşlardan bahsettim. Hangi mevsimde seyahat edersem edeyim bu ekip hep benimle. O yüzden burayı kısa tutuyorum.
Pasaportu çantaya koyduktan sonra şarj aletlerine dikkat ediyorum. Bu sefer yanıma bir hard disk almaya karar verdim. Bunun nedeni ise Roma seyahatim. Hafıza kartım bozulmuş ve 4 gün boyunca çektiğim tüm fotoğraflara veda etmek zorunda kalmıştım. Roma kalbimde yara, bu yüzden bir sonrakilerde dikkatli olmakta fayda var. Özellikle blog yazısı yazacağım için çektiğim fotoğrafları muhafaza etme konusunda önlem almam şart.
Pandalı arkadaşın içerisinde ise ufak bir manikür seti var. Hem sempatik hem işlevsel daha ne olsun. 5. fotoğrafta ise yine güzel kokan şeylere karşı duyduğum sevgiyi anlatıyorum. Her an her dakika benimle olmalılar. Tabii seyahat ederken ml sınırlarına dikkat etmek gerek. Yurt içinde ihmal ediyorlar ancak yurt dışında sınırı aşan her sıvı eşyaya veda etmek zorunda kalıyorsunuz aman dikkat. Hemen emilen, anında yumuşatan bir el kremi ise kış seyahatinin vazgeçilmezi. Karlı Almanya günlerinden ise atkı-bere kombinasyonu ile korunacağım; burun deliklerine kadar kapat, gözler açık kalsın yeter. Çocukluk anılarıma teşekkürü bir borç bilirim.
Ve geliyoruz en can alıcı noktaya; konumuz rezene. Niye rezene, neden rezene? Rezene benim için bir tutku.. Değil tabii ki de.“Seyahat ettik çok yedik, yemekteki yağ neydi öyle, of midem özerkliğini ilan etti, o son berliner’i götürmeyecektim” dediğinizi duyar gibiyim. En azından ben bu cümleleri seyahatlerde sık sık kullanıyor-dum. Çözümü ise beni ve midemi rahatlatacak bir şeyleri yanımda götürmekte buldum. Nerede konaklarsanız konaklayın, hazırlaması da kolay. Yanınıza alacağınız, size iyi gelen bir bitki çayı hem günün yorgunluğunu alır hem de soğuk havalarda kurtarıcınız olur. Günün birinde aktar olma hayalime bir kez daha yaklaştığımı hissediyorum..
Seyahatten bahsedince haliyle keyfim yerine geldi ve uzattıkça uzattım. Son olarak kış seyahatinde olası soğuk algınlığına karşı öncelikle bitkisel önlemleri aldıktan sonra yanınıza ağrı kesici ve burun-boğaz spreyi almanızı tavsiye ederim. Umarım bunlara ihtiyaç duymadığınız seyahatler yaşarsınız. Gelecek olan seyahat yazıları için mutlaka takipte kalın. Yazılar hazırlanana kadar her zamanki gibi instagram’dan anlık paylaşımlar yapıyor olacağım.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!