Sanat

“İşte Benim Zeki Müren” Sergisi

29 Aralık 2014
zeki-müren-sergi
Serginin haberini gördüğüm tarihten itibaren bir an önce gitmek istedim. 20 Aralık’ta sonlanıyordu ancak 31 Aralık’a kadar uzatmışlar sergiyi. Bu nedenle 2014’ün şu son günlerinde kendinizi ilham veren bir yolculuğa çıkarmak istiyorsanız yolunuz Galatasaray’daki Yapı Kredi Kültür Merkezi‘ne “İşte Benim Zeki Müren” sergisine düşsün.
Teyzelerimden birinin Zeki Müren’e ve şarkılarına olan düşkünlüğü, hayranlığı nedeniyle çocukluk anılarımda arka odadan gelen bir Zeki Müren sesi vardır. Sergiyi gezerken bir yandan da o günlere gittim. Sunulan görsel materyaller, Zeki Müren’den alıntı yapılmış cümleler o kadar doyurucuydu ki sergiyi gezerken çoğu zaman fotoğraf çekmeyi unuttum ve o anı yaşadım. Zaten blog yazısında yer alan 3-5 fotoğrafla anlatılacak bir sergi değil, o hissi mutlaka yaşamanız gerekiyor.
Duvarların renklerinden, Zeki Müren’in kişisel eşyalarından, en hafifinin 10 kilo olduğu söylenen muhteşem kostümlerden mi bahsetsem, yoksa röportajlardan, gazetelerden alınan Zeki Müren cümlelerinin naifliğinden mi bilemedim.. Sergide bir de video bölümü bulunuyor. Arka arkaya Zeki Müren’in rol aldığı filmler oynatılıyor. O kadar tatlı, güzel sahneler var ki neden bu filmleri oturup, vakit ayırarak izlemiyorum diye düşündüm.
Sergide fotoğraf çekimi serbest. Zaten kişisel eşyalar camekanlı alanlarda sergileniyor. Ücretsiz olarak gezebileceğiniz bu sergi adeta zamanda yolculuk yapmayı da sağlıyor. Hafta sonu gezmeyi düşünüyorsanız, çok ciddi bir kalabalık oluştuğunu söylemeliyim. İnsanların gösterdiği bu yoğun ilgiyi sergi sonuna kadar hak ediyor. Ama siz “ben sakin kafa, uzun uzun inceleyerek gezmek istiyorum” diyorsanız haftaiçi yapın sergi ziyaretini. Haftaiçi saat 19.00’da haftasonu ise 18.00’da sergi kapanıyor. Tüyleri diken diken yapan, duygulandıran ve heyecanlandıran bu sergi için ilham dolu gezmeler dilerim..

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!