Türkiye

İstanbul – Cihangir & Çukurcuma

20 Eylül 2014
Bir önceki İstanbul – Cihangir yazısında da bahsettiğim gibi, bu şehirden bunaldığımız anlarda ara sokaklarında dolanmak, gideceğimiz adrese yeni yollardan ulaşmak, bazen daha rahat nefes almamıza yardımcı olabiliyor. İstanbul’a dair hissettiğim duygularda ise bir değişim yok. Bu şehrin böylesine betonlaşmasını eleştirirken bir yandan da “ama o boğaz ve eşsiz manzarası” demek yalnızca bencillik olur. Hani bir şeye nasıl baktığın, kendine dair bir ipuçlar verir ya, işte İstanbul için bu teori artık işlemiyor. İstanbul’da olan bitenleri yokmuş gibi varsayıp, “ben onu böyle kabul ediyorum” demek, onu bu hale getirenleri desteklemek ile eşdeğer.
İkinci paragrafa geçtim ve “gelin şimdi bunları bir kenara bırakalım ve güzel İstanbul’a bir kez daha aşık olalım” mı diyeceğim? Hayır… Gerek yurt dışında gerekse yurt içinde kaybolmayı seviyorum. Yer-yön hafızam, 3 yaşındaki bir çocuğun odaklanma sürecine benziyor. Hatta zaman zaman kolaj yapıyor ve Cihangir’de gördüğüm bir sokağı başka bir semt ile birleştirip bana küçük sürprizler hazırlıyor. Hal böyle olunca da benimle gezmenin, seyahat etmenin keyfini bir de siz düşünün! Yine böyle bir Cihangir-Çukurcuma gezisinde, gezi diyorum çünkü benim götüreceğim adresi ararken “birazcık” kaybolduk ve Gümüşsuyu’ndan Fransız sokağına doğru daha önce hiç girmediğim ara sokaklardan geçerken buldum kendimi, inanılmaz keyifliydi. Kadıköy’de gezdiğim Tavan Arası isimli antikacıdan sonra bu fotoğraflarda gördüğünüz Tombak beni pek tatmin etmedi. En azından içeriye giren müşteriye bir merhaba denilebilirdi. Çukurcuma tarafındaki koltuk döşemeci Yakup Bey ise dükkanın önüne koyduğu tabureler ve telefonlarla ilgilendiğimi görünce bana ikinci telefonu da getirdi ve hemen fotoğraf için bir dekor oluşturdu. Fotoğraflarda benimle beraber poz veren kedinin ismi ise Pakize. Kendilerini mutlaka ziyaret edin, müşteriye önce “insan” olduğunu hissettiren yerlerin müdavimi olun. Sevgiler, saygılar..
Hey there! Say something on comments, if I have any foreign readers. Cause I’m keep writing in English, but I’m not sure about whether you’re reading. However Google Analytics says that I’ve readers from all over the world. Anyway, after my firs Istanbul – Cihangir post, here we are talking about Cihangir again. I knew that tourists are so interested in taking photos about hidden parts of cities. Cause you can google all the famous items and things but the special part is waiting to be discovered. That’s my thoughts about travel. If you agree, then follow my tips about Istanbul. First things first, stop taking pictures of Istiklal Street. It is not famous anymore. Just go right or left from the Istiklal Street and have a journey in branch roads -As i did- Then, you’ll see antique shops, small but cool boutiques and cafes. Maybe they’re kinda messy but who cares? It gives a lot of chance for taking good photos. And I’m givin the “Coolest Cats” Oscar to the Istanbul’s cats. They’re such an amazing crew. 

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!