Seyahat, Türkiye

Efes – Ephesus

18 Temmuz 2014
Antik Çağ’a ilgi duymayan var mıdır acaba? Benim merakım ise Pera’da tiyatro kursuna gittiğim yıllarda başlamıştı. Tiyatronun tarihi, Antik Yunan, Oedipus vs derken daha sonra üniversitenin ilk yılında almaya başladığım sanat tarihi dersleri ile ilgim daha da arttı. Geçen yılki Roma seyahatimde ise şu fani dünyada hiçbir şeyden almadığım kadar haz aldım. Yıllarca tarihte okuduklarını, hayal ettiklerini birden karşında görmek muazzam bir duygu. Sanki Disk Atan Adam’ın elinden tutsan seni o döneme götürecek. Neyse, konu Roma olunca hakimiyeti kaybediyorum. Umarım en kısa sürede tekrar seyahat ederim ve orada yaşamak için ilk adımı atmaya başlarım..
İstanbul Arkeoloji Müzesi’ni ziyaret etmeden önce Roma’daki gibi bir heyecana sahiptim. Arkeolojik müzeler benim gözümde adeta birer zaman makinesi. Ancak müzeyi gezerken biraz hüsrana uğramıştım, bunu yazıda anlattım.
Giriş kısmını artık sonlandırıyor ve Efes’e geliyorum. Yıllar önce, çocukken ziyaret ettiğim Efes’e tekrar gitmek için çok heyecanlandım ve fazla beklemeden, Kuşadası’na geldikten birkaç gün sonra hemen gittim. Merak edenler için; Kuşadası şehir merkezinden ve otogarından Efes’e giden dolmuşlar kalkıyor. Yolculuk ise 30-35 dakika sürüyor. Aynı dolmuşlar Efes’ten sonra Selçuk’a da gidiliyor. Yani görmek istenen eserleri önceden belirlerseniz (örneğin Artemis Tapınağı Selçuk’ta) ona göre bir rota çizersiniz.
Sıcak havalardan muzdarip olan birisi olarak Efes’e dilediğim kadar vakit ayıramadım. Hava o kadar sıcaktı ki artık adım atmaya dahi mecalim kalmamıştı. Öğleden sonra gitmiş olmama rağmen hareket etmekte zorlandım. Neyse ki, arada bir taşın üzerine oturup hayaller kuruyordum. Siz mutlaka sabah erken saatte ya da öğleden sonra ziyaret edin. Suyunuzu, şapkanızı yanınızdan ayırmayın.
İyon sütun başlıkları ne kadar da estetik değil mi? Her gördüğümde çok etkileniyorum. (Bir tanesinin gövdesine sarıldım bile, ancak havalardan o da etkilenmişti, sıcacıktı) Yazının başında anlattığım tiyatro hikayesine geri dönelim, Efes’teki Tiyatro Gymnasionu 12.000 m2 den büyük bir alana sahip. Antik Yunan’dan örnek vermek gerekirse, yüzünde masklar olan oyuncular seslerini en arka sıralara dahi duyurabilecek şekilde oyunlar sergiliyorlar. Önemli konuşmalar da buralardan yapılıyor. Tiyatro alanının biçimini sayesinde sesin yayılmasında bir sıkıntı yaşanmıyor zaten.
İstanbul Arkeoloji Müzesi yazısında anlattığım gibi burada da bir cafe/restoran sorunu var. Antik kent alanına yapılmamış olmasını anlarım. Girişten geçtikten sonra içeride yalnızca hediyelik eşya satan bir dükkan var. Girişte de yine aynı şekilde cafeler, dükkanlar var ancak bunlar tamamen görüntü kirliliği. “Gelen turistin parasını nasıl daha fazla alırız?” temalı dükkanların böyle kültürel açıdan müthiş derecede önemli yerlere açılmasına izin vermemek gerek.
Efes’i müze kartınız ile ziyaret edebiliyorsunuz. Müze kartı olmayan yetişkiler içinse giriş ücreti 30 tl. Son olarak bu aralar gidecek olanınız varsa, içerideki yavru köpeklere benden çok selam söylesin. Annesi devamlı onları kolluyor, ancak -tahminimce- babası olan çoban köpeği müthiş sevimlilikte Antik Kent içinde, girişinde ve etrafında dolanıyor, cüssesine aldanmadan kocaman bir kucaklanmayı hak ediyor..
Ephesus is located in Selçuk/Izmir. If you’re in Kuşadası then you can take the buses from the city center. It takes 35 minutes. And do not forget to check out my Kuşadası post before to go there. Through the history, this country’s lands has so many cultures. Your every each step may be belong to history. I felt the same thing in Rome last year. It’s so weird that you can really feel the history in these kind of places. I love to call them as a “time machine”. Just see the structures and dream their lifes. Think about the differences between now and past. The Theatre Gymnasium is so fascinating. It’s bigger then 12.000 m2. At the Ancient Greek, they’re playing roles with masks. Through the advantage of the theatre’s design, sound can heard by back rows. That is how cool! Even in this century, the sound system is not enough sometimes. Tickets for the Ephesus Ancient City  is 30 Turkish liras for every each person. I’m not gonna recommend the cafes and shops around the Ephesus. They don’t have something special. Enjoy the greatest outdoor museum of Turkey. I’ll see you on my next blog post.. 

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!