Seyahat, Türkiye

Kuşadası

10 Temmuz 2014

 

Geçen yıl İzmir‘e giderken uğradığımı saymazsak, yıllar yıllar önce, çocukken gelmiştim birkaç defa Kuşadası’na. Bu yüzden bir heyecan kapladı içimi. Ancak bu çocuksu heyecanım ticaretin, ucuz ama “turistik” mal satıp, para kazanmanın kokusunu almış olan turizmcileri görünce bölündü. Her tarafı “bay-bayan 3 Euro”cular kaplamış. Eskiden böyle miydi, değildi. Gelişmek demek bu muydu, o da değildi. Gönül isterdi ki kültürel-tarihsel etkinliklerin yoğunlukta olduğu bir şehre dönüşseydi.. Öğrendiğim kadarıyla fotoğrafta gördüğünüz kaleye de çıkılmıyormuş. Peki seni mutlu eden hiç mi bir şey olmadı derseniz; hemen yanıtlıyorum. “Ne olmuş, neler olmuş buralara” diye aksi, ihtiyar ve emekli astsubay bir dede gibi söylene söylene yürürken bir butik çarptı gözüme. Pazarlardaki ve yollardaki dükkanlardan çok farklı, tasarımın kokusu yayılmış her tarafına. İçeride fotoğraf çekmek için izin aldım, birkaç kareye izin verdiler. Normalde buna da izin vermiyorlarmış. Haklılar da. Benim bu fotoğrafını çektiğim şeyi kopyalayıp “kendi malım gibi” üretmeyeceğim ne malum? Bu yüzden endişelerini anladım. Ve hem hatıra olması adına hem de çok beğendiğim için 8. fotoğrafta görmüş olduğunuz kolyeyi aldım. Kartlarını da istedim ki yolu Kuşadası’na düşenler mutlaka uğrasın diye. Ayaküstü onlarla da “ne olmuş buraya” muhabbeti yaptık. Gemi ticareti sonrası böyle olmuş dediler.. Son olarak birkaç gündür facebook sayfamda “benim için tatil..” diye fotoğraflar paylaşıp duruyorum. Bir tanesi de bu post’da geliyor. Benim için tatil; gün batımı eşliğinde kahve keyfi yapmak demek.
4. fotoğraftaki sanat galerisi ise Pazar günü gitmiş olduğum için kapalıydı. Ancak hafta içi uğrayıp bir ziyaret edeceğim. Bakalım orada nelerle karşılaşacağım. Bu arada sizin bana tavsiye edeceğiniz rotalar olursa, yorumlarda benimle paylaşmayı unutmayın. 5. fotoğraftaki Picasso tablolu yastıklar ise ipek kumaştan yapılmış.
Vlog-Video gelecek mi? Bişkek seyahati sonrası birkaç istek aldım, bir sonraki seyahatlerde de  video çekmeyi ihmal etme diye. Ancak ne yalan söyleyeyim Kuşadası’nda gezerken hiiiç mi hiç içimden gelmedi o anları videoya çekmek. Fotoğraflar ile en yalın ve güzel detayları aktarmak istedim. Önümüzdeki günlerde tekne turu ve Efes’e gitme gibi bir planım var. Belki onlar için gelir? Siz yine de youtube kanalıma göz atmayı unutmayın:)
Kuşadası is 95km away from Izmir. Honestly, it’s not a touristic place that i can suggest. If you’re looking for a normal/cheap holiday, then you’ll have fun. But if you’re interesting in discovering new places with the sense of history and culture, then it would not enough. However, the location of Kuşadası has an advantage. You can go to the Ephesus which is full of history and archeology. I know most of tourists love to enjoy the night life. Kuşadası is also famous with his night life. Most of people say that “In Kuşadası, life starts at nights”. It depends on the meaning of “life”. Haha, just kidding 🙂 I know better places then here, so my impression would not be the same with a tourist’s impression. As you can see in the photos, I found a boutique shop which is quite COOL. Note down it. They’re designing ceramic accessories. I love to find design stores cause they’re selling unique and artistic things. At the end of the day I had a coffe with the sunset. Listening the sound of waves, drinking Turkish coffee and watching the sunset is ALWAYS a good idea.. 

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!