Kırgızistan, Seyahat

Bişkek Seyahati 5 (Osh pazarı, Sönmeyen ateş)

2 Temmuz 2014
Merhaba, bundan sonraki postları Bişkek’ten değil İstanbul’dan yazıyor olacağım, dün itibariyle dönmüş bulunuyorum. Sanırım işin en zor kısmı da buymuş. Döndükten sonra fotoğraf ve video ayıklamak. Mesela bu yazının da bir videosu olsun istedim ancak o güne ait çektiğim videolar çok az ve Osh pazarındaki görüntülerin de kalitesini beğenmediğim için eklemedim. Ancak bu yazıdan sonra gelecek olan yazının videosunu hazırladım.
Osh pazarı aslında bizim açımızdan çok da farklı bir yer değil. Yani Eminönü’nde gezen, oradan alışveriş yapanlara farklı gelmeyecektir. Sadece yöresel olarak bir değişiklik söz konusu. Bu durum da size şöyle bir avantaj olsun; eğer bir gün Bişkek’te bulunursanız hediyelik alışverişinizi bu pazarlardan yapın. Pazarlar dışındaki satılan hediyelikleri ben oldukça pahalı buldum. Sorduğumda da aldığım cevap “el yapımı da ondan” oldu. Evet, özellikle Avrupa’da “el yapımı/handmade” denilen kavramın çok değerli olduğunu biliyoruz. Ama bu satılan hediyelik eşyalar pek de bir tasarım veya el işi unsuru taşımıyorlar. Turistlere satılmak için basitçe üretilen, seri yapım yöresel eşyalar..
Pazarlar için bir başka tavsiyem de kumaşlara mutlaka ve mutlaka göz atın. Hatta metre ve fiyat olarak bize göre çok daha uygunlar. Kimi zaman da geçerken kumaşların, yorganların yöresel motiflerinden ve renklerinden etkilenmemek elde değil. Pazar alışverişinde rakamlar Türkçe ile benzeştiği için ödeme kısmında zorlanmazsınız. Ama  tarif etmek veya bir şey sormak istiyorsanız daha önceki yazılarda da söylemiş olduğum gibi, Rusça veya Kırgızca bilmeden bunu yapabilmek oldukça zor. Gerçekten İngilizce bilen birilerini bulmak başlı başına bir mesela.
Osh pazarı sonrası ise sönmeyen ateşe gittim. Sönmeyen ateş aslında sönüyormuş. Belirli özel günlerde yanıyormuş. Ama şanslıydım ki ben oraya gittiğimde yanıyordu. Bu anıt İkinci Dünya Savaşı’nda hayatını kaybeden Kırgızistan vatandaşları için yapılmış. Arkadaki heykel de Kırgız kadınını temsil ediyor.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!