Kırgızistan, Seyahat

Bişkek Seyahat Tavsiyeleri – Bishkek Trip Advices

29 Haziran 2014
 1. YABANCI Dil
  Doğrusunu söylemek gerekirse Bişkek halkı, restoranlar ve turistik yerler dahi yabancı dile, İngilizceye oldukça yabancılar. Bu durum İtalya’da rastlanan “anlıyorlar ama konuşmuyorlar” ile bağdaşmıyor. Bişkek’te genellikle İngilizce bilinmiyor. Ama biz şanslıyız ki, Türkçe bilmeleri İngilizce’ye göre daha olası. Ve eğer Rusça biliyorsanız yine şanslısınız, çünkü herkes -haliyle- ana dili gibi Rusça biliyor.
 2. Karalar bağlatır “Karasal İklim”
  Bişkek seyahatinin zamanını ayarlamak eğer sizin elinizdeyse mutlaka gitmeden önce hava durumunu kontrol edin. Oldukça değişken olabildiğini unutmayın. Açık havada yer alan anıt mezarları gezeceğinizi düşünerek aşırı sıcaklara getirmemeyi çalışın. İklim olarak Ankara’ya benzetmek sanırım çok yanlış olmayacaktır. Bu nedenle bahar aylarında ziyaret etmek en mantıklısı..
 3. Et severlere bir müjde: Yeme-İçme
  Bişkek şehir merkezinde turistlere hitap eden dünya mutfağına sahip restoranlar bulmak mümkün. Hatta yöresel lezzetler konusunda sıkıntılıyım diyenlere bir yazımda anlattığım TGI Fridays restoranını tavsiye ederim. Onun dışında tüm et severler aradıklarını bulacaklardır. Rus restoranlarını da görmek mümkün. Menü ve garsonların İngilizce ile olan imtihanı göz önünde bulundurmayı unutmadan, bu restoranlar da uğramak gerek.
 4. Sizi magnet’lerden ileriye götürecek olan Hediyelik Alışverişi
  Bişkek’te pazarlara mutlaka göz atmadan hediyelik alışverişi yapmayın. Ala-Too meydanında yer alan Ulusal Tarih Müzesi’nin içerisinde bir takım hediyelik eşyacılar görülebilir ancak bunlara pas vermemek gerekiyor. Osh Pazarı veya diğer tüm Bişkek pazarlarında oldukça güzel ve yöresel el işi eşyalar bulmak mümkün. Gitsin Som’lar gelsin hediyelik eşyalar..
 5. Prensip olarak ulaşmıyoruz dedirtecek bir “ulaşım” sistemi.
  Bişkek şehir içerisinde dolmuşlar ve otobüsler en çok kullanılan toplu taşımalardan. Zaten bunlara alternatif olacak bir başka sistem de yok. Otobüsler elektrikli sistemle hareket ediyor. Size tavsiyem konaklamanızı şehir merkezinde (Ala-Too Meydanında) tercih etmeniz ve ulaşımı yürüyerek ve taksi kullanarak yapmanız. Ya da araç kiralamak en mantıklı çözüm olabilir. Bu şekilde şehir merkezinden uzakta yer alan Gawai Restoran gibi güzel yerleri de keşfetmiş olursunuz.
 6. Turist olmanın keyfi: görmeden dönmemeniz gereken yerler
  Birkaç maddedir bahsettiğim Ala-Too Meydanı ile gezmeye başlıyoruz. Buradaki Ulusal Tarih Müzesi ve Frunze Müzelerini es geçmiyoruz, Lenin heykelleri ile fotoğraf çekiliyoruz. Osh pazarına uğrayıp hediyelik alışverişi yapıyoruz. Tarihteki ilk Türk devleti olan Karahanlılar’dan kalan Burana Kulesi‘ne çıkıyoruz. Zaman zaman yanıyor da olsa Sönmeyen Ateş‘i ziyaret ediyoruz. Cengiz Aytmatov ve babası için yapılan anıt mezarda da geçmişe tanık oluyoruz. Yeşilliklerin içerisinde yer alan Ressamlar Sokağı’ndan geçerken neşe doluyoruz. Gawai Restoran’da yapay gölün üzerine kurulu olan masalarda yemek yiyoruz. Ve manzarası ile büyüleyen Tanrı Dağları‘na tırmanıyor ve piknik yapıyoruz.

 

 1. Sometimes communication is really hard
  In Bishkek people aren’t speaking English. It’s not like Italian people who prefers not to speak foreign language. It is because that they don’t know it. But I’m lucky that most of them can understand and speak Turkish. If you know Russian life is also gonna be easy in Bishkek.
 2. Actual meaning of “terrestrial climate”
  It’s always important for any trip but before your Bishkek trip DO NOT forget to check weather forecast.  If Bishkek is hot, then it means that it’s gonna be really hot. Also same with cold weather as well. Prefer to have a spring Bishkek trip. Then everything is gonna be alright.
 3. Sorry veggies: Eating 
  If you’re not veggie and like to eat meat then it’s your turn. You’ll find lots of different and local restaurants for tasting red meat. But “in case an emergency” and for a yummy burger TGI Fridays will be the best solution in Bishkek.
 4. Stop paying to much on souveniers
  I love the bazaars in Bishkek. Actually they’re so similar with Istanbul’s bazaars. For buying souveniers and finding interesting handmade stuffs just check them. Osh Bazaar will be a great example.
 5. Big challenge: public transport
  I don’t suggest public transports. Renting a car will be cheap and perfect for travelling around Bishkek city and the small villages. Thus it will help to generate your own route.
 6. You’re the tourist, you’re the best!
  Here is the most touristic places: Ala-Too Square is the first station. Then visit the National Histroy Museum and Mihail Frunze Museums. Take a selfie with Lenin’s sculpture. And for shopping souvenirs Osh Bazaar is the next stop. Then Burana Tower will be a great historical place to visit. After that Painters Street is just amazing to take a deep breath under the trees and looking at paintings. Gawai Restaurant is based around a pond. It’s away from the city center but it worths. Last but not least, enjoy the Tien Shan’s incredible view and have a picnic.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!