Kırgızistan, Seyahat

Bişkek Seyahati 6 (Burana Kulesi, Fridays Restoran)

13 Haziran 2014
Bunaltıcı sıcakların ardından bu sefer de bastıran yağmurun altında kaldığımız Bişkek gününe götürüyorum sizi. Sıcaktan eriyince biraz serinlemek istemiştik ama yağmurda da sırılsıklam olalım demedik.. (İnsanoğlu ve doyumsuzluğu, hava durumunun insan psikolojisinde etkileri vs.) Burana Kulesi Bişkek’te görülmeden dönülmemesi gereken yerlerden. İlk gördüğümde Türklerin Pisa kulesi esprisini yaptım. Kırgızistan’ın Tokmok şehri yakınlarında ilk Türk devleti olan Karahanlı‘ların döneminde hem minare hem de gözetleme kulesi olarak kullanılmış. Yani tarihsel önemi büyük. Pek tabii ulaşım biraz sıkıntılı. Bişkek şehir merkezinden yarım saatlik uzaklıkta. Buraya şehirden ulaşım sağlayan dolmuşlar da var diye duydum.
Bastıran fırtınalı yağmur dolayısıyla kulenin tepesine çıkamadım. Hatta alanı gönlümce gezemediğim gibi kulenin arka tarafında bulunan müzeye bir süreliğine sığındık. Kulenin tepesine çıkabilmek zaten yağmur yağmasaydı da mümkün olmazdı çünkü içerisi oldukça dar ve yaklaşık 100-150 santim genişliğindeki merdivenlerden çıkabilmek pek mümkün değil. Bir de merdivenlerden yukarı çıkmak için beklerken, aynı zamanda inenlerin de olduğunu düşünürsek, kulenin tepesine çıkanlara ödül verilmesi gerektiği konusunda hem fikir olabiliriz. Müzede ise yine Bişkek’teki tüm müzelerde olduğu gibi fotoğraf çekmek yasak. Zaten çok fazla tarihi eser de bulunmuyor. Bu yüzden Burana Kulesine gittiğinizde şöylece bir uğrayıp, göz geçirmeniz yeterli olur. Bir sonraki yazıda Ala-Too meydanında yer alan Ulusal Tarih Müzesi’ni ve Frunze müzesini yazacağım. Bişkek’e gidecek olanlar onları gezmeyi ihmal etmesin..
Seyahatlerde yemek yemek bazen sıkıntılı olabiliyor. Herkes bir gurme edasıyla yeni lezzetler keşfetmeye meraklı olmayabiliyor. Bir önceki yazılarda Kırgız mutfağının et ağırlıklı olduğundan bahsetmiştim. Özellikle de at eti ve kımız çok mehşur. Rus restoranları bulmak da mümkün. Etsiz lagman ise benim favorim oldu. Ancak 3. kez lagman yedikten sonra ondan da sıkıldım. Bu gibi durumlarda biraz daha dünya mutfağına ait, herkesin damak tadına uyabilecek restoran adresleri bulmak oldukça zor. Bişkek’te Mc Donalds veya Burger King gibi neredeyse her ülkede bulunan ve turist olunduğunda kolay bir yemek adresi olarak kullanılan bu yerler de yok. Özellikle Bişkek’te İngilizce bilen veya anlayan bir garsona denk gelmek ise neredeyse imkansız. Ama şimdi tüm bu sorunlara çözüm niteliğinde olan bir restoranı anlatacağım; TGI Fridays. Bişkek’e gidecek olanlar burayı da mutlaka ve mutlaka not etsin. Amerikan mutfağının ve burger’ların sevdalısı olmasam da birkaç günlük yemek sıkıntısının ardından ilaç gibi geldi diyebilirim. Peki Bişkek’te türk mutfağı yok mu? Evet çok var ama Fridays yalnızca “aç kaldık, bari buraya gidelim” alternatifi değil,başlı başına tercih edilebilecek, gerek atmosferi gerekse İngilizce bilen çalışanı ile Bişkek’teki önemli ve turistlere hitap edebilecek olan mekanlardan. Genellikle öğrenciler, gençler ve turistler buraya geliyormuş. Fiyat olarak ise diğer restoranlara göre aynı oranda olduğunu söyleyebilirim. 20-30 tl arasında bir yemek sipariş etmek mümkün.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!