Kırgızistan, Seyahat

Bişkek Seyahati 4 (Anıt mezar, Ressamlar sokağı)

29 Mayıs 2014
4. Bişkek yazısından ve 4. Bişkek videosundan herkese merhaba. Nasıl oldu bilmiyorum ama gündüz birçok yeri ziyaret ediyor ve oradan oraya gidiyorum, akşamları da yazıları hazırlayıp bir de video düzenliyorum. Ama doğrusunu söylemem gerekirse #vlog‘lar yani video bloglarım yazıları okuyan kişi sayısıyla eş değer bir biçimde ilerlemiyor. Videolarda yazılarda anlattığım yerlerin görüntüleri ve daha fazlası yer alıyor. Zaten olabildiğince keserek 5-10 dakikayı geçmeyen videolar hazırlamaya çalışıyorum. Videoları izlemeyi, gözünüze takılanları söylemeyi ve fikir vermeyi unutmayın olur mu?
Bu yazıda Bişkek’te Cengiz Aytmatov ve babasının mezarının bulunduğu anıt mezarlığa gideceğiz. Cengiz Aytmatov’un babası da Kırgızistan devleti için önemli çalışmalar yapmış. Ve burada Kırgızistan’da Ruslar tarafından yakılan Kırgız aydınlarının, düşünürlerinin mezarları da var. Anıtların dışında Kırgızistan tarihini anlatan bir müze de var. Yalnız burada neden olduğunu gerçekten anlayamadığım bir şekilde genellikle müzelerde fotoğraf çekimi yasak. Sergiledikleri çoğu şey zaten cam panolar içerisinde. En azından flaşsız çekime izin vermeleri gerekirdi diye düşünüyorum. Şehrin dışarısında yer alan bu anıt mezarlık 30-35 dakika gibi bir sürede ulaşılıyor. Arabayla gitmek en uygun olanı.
Anıt mezarından sonra, şehre tekrar gidip fotoğraflarda ve videoda gördüğünüz devlet binalarını gezdik. Aslında pek gezdik diyemem, mimari olarak inceledik. Hava da zaten oldukça sıcak olduğu için bu esnalarda dışarıda bulunmak başlı başına bir meseleydi. Bişkek’e geldiğimden beri sıcaklık 30-33 derece arasında gidip geliyor. Karasal bir iklime sahip olduğu için gece boyunca açık camla yatıldığında bile perdenin oynamadığını görmek mümkün.
Bu kısa hava durumu bülteninden sonra kaldığımız yerden devam edelim, Ressamlar Sokağı‘na gidelim. Burayı gerçekten çok sevdim. Hem merkezi hem de insanın içini açan, rengarenk tablolarla dolu ve ağaç dallarının arasından parıldayan bir sokak. Dağ, at ve yöresel temalarda tablolar da görmek mümkün. Turistler için özellikle iyi bir alışveriş noktası olduğunu düşünüyorum. Keşke beğendiğim bir tablonun fiyatını sorup, buraya yazsaymışım… Şimdi aklıma geldi!
8. fotoğrafta görmüş olduğunuz amcanın kafasındaki şapkayı birçok yöresel hediyelik eşya satan yerde görmüştüm ama sokaklarda insanların taktığını düşünmemiştim. Bir süre sonra fark ettim ki, gerçekten çoğu erkeğin kafasında bu şapkalardan görmek mümkün. Arabanın içerisinde takmış olanını bile gördüm. Keçeden yapılan bu şapkalar, nasıl oluyor da böylesine sıcak havada kafayı serinletiyor çok merak ettim. Ve Kırgızistan’da bolca görebileceğiniz şeylerin başında geliyor “keçe”. Keçeden çantalar, şapkalar, tokalar, oyuncak figürler görmek mümkün.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!