Kırgızistan, Seyahat

Bişkek Seyahati 3 (Pazar, Gawai Restoran)

17 Mayıs 2014
Bişkek’te ilk gün dağa çıkmıştım, ikinci gün ise önce pazara daha sonra da yapay gölün etrafına kurulu olan Gawai Restoran’agittik. 4 gündür Bişkek’te olduğumu düşünürsek artık yavaş yavaş izlenimlerimi aktarmaya başlayabilirim. Önce pazardan ve gittiğim restorandan konuşalım..
Bişkek’te pazarlar çok. Belirli günlere de ait değiller. Yani her gün pazara gitmek mümkün. Pazarlar bizim pazarlar ile neredeyse aynı. Zaten çektiğim videoda da gösterdiğim için daha fazla pazardan bahsetmeyeceğim. Gawai restoranın ismi Hawai’den geliyor. Bişkek’te görebileceğimin en güzel atmosferlerden birine sahip. Göl üzerinde duran çadırlarda da oturmak ve yemek yemek mümkün. Ancak servis ve hizmet konusu oldukça sıkıntılı. Yemek siparişlerini verdikten sonra tam 1 saat bekledik. Ve yanımızda Rusça, Kırgızca konuşanların olmasına rağmen siparişlerini yanlış getirebildiler. İngilizce konusuna ise hiç değinmiyorum, tek bir kelime bile konuşmuyorlar desem abartmış olur muyum, olmam. Ama bu durum Roma’daki gibi İngilizce anlayıp da tercihen konuşmayan İtalyanlar gibi değiller. Buradaki Kırgızlar veya Ruslar, gözlemlediğim kadarıyla gerçekten İngilizce bilmiyorlar ve böyle bir şeyin de ihtiyacını hissetmiyor gibi duruyorlar. Bu durum da, burada turist olmayı oldukça zorlaştıracaktır.
Henüz toplu taşıma kullanmadım ama tıpkı dil sorunu gibi eğer yolunuz bir gün Bişkek’e düşecekse varsa ehliyetiniz araba kiralamanızı tavsiye ederim. Otobüs ve dolmuşlar var ama bunları kullanabilmek için de yine bir nebze olsun Kırgızca’ya veya Rusça’ya ihtiyacınız olacaktır. O yüzden ya taksi kullanmak ya da araç kiralamak en mantıklı ulaşım şekli olacaktır. Şehir içerisinde ulaşımı sağlayan tren veya metro yok.
Kırgızistan’ın para birimi olan Som‘u ise şu şekilde hesaplayabilirsiniz; 100 som 5 liraya denk geliyor. Alışveriş içinse hediyelik alışverişi oldukça pahalı geldi bana. Zaten turistik olan en ufacık şey birden 4-5 katına satılır hale geliyor. Bu hediyelik alışverişine harcanacak olan para başka şeylere kullanılabilir. Bişkek’teki hediyelik alışverişini ise gelecek yazılarda anlatacağım. Farklı bir kültür olduğu için el yapımı ve oldukça değişik şeyler görmek mümkün.
Burada yemek sipariş etmek, yemeğin gelmesini beklemek oldukça zorlu. Hadi diyelim Rusça yazan menünün içinden istediğinizi buldunuz ve beden dili ile garsonla anlaştınız, bu sefer de yemekler geç geliyor. Yemeğin yanına içecek sipariş edecekseniz eğer bardakta mı gelsin, yoksa litrelik mi istersiniz diye soruyorlar. Masalarda litre litre kolalar, gazozlar görmek mümkün. Bir önceki Bişkek yazısında ve videosunda yemekler hakkında daha detaylı bilgiler de vermiştim.
Bişkek izlenimlerim bu kadarla sınırlı değil elbette. Gelecek yazılarda Osh pazarını, anıt mezarları ve ressamlar sokağı gibi detayları aktarmaya devam edeceğim. Bugün İstanbul saatine göre sabah 07.30 civarı Kırgızistan-Türkiye Manas Üniversitesi‘nin radyosu olan Manas FM‘in canlı yayınında konuk olarak ben vardım. Twitter ve Facebook’tan duyurdum. Tekrarı yayınlandığında ise haber vereceğim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere, videoları izlemeyi unutmayın! 🙂

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply mustafa bobur 9 Ocak 2017 at 23:36

    harika yazı

  • Bir Cevap Yazın

    error: Content is protected !!