Sanat

Evin Sanat Galerisi – Temür Köran

2 Mayıs 2014
Arkeoloji Müzesi sonrası tarihe, geçmişe yapılan muameleyi görünce nasıl hüsrana uğradıysam, Evin Sanat Galerisi’nden de büyük bir tatmin ile geleceğe yönelik umutlarla ayrıldım. İki zıt duyguyu neden eş değer bir şeymiş gibi betimlemiş olduğumu bilemiyorum. İyinin içinde kötüyü, kötünün içinde de iyiyi barındırması gibi bir açıklama yaparsam belki durumu toparlarım..
Evin sanat galerisine bölüm olarak gittiğimiz için aslında bir ziyaretçinin öğrenebileceği çok daha fazla detayı öğrendim. Son 10 yıl içindeki galerilerin yaşadıkları gelişme ve Türkiye’deki galerilerin genel durumunu siz de tahmin ediyorsunuzdur. Sanatçı ile alıcı arasında adeta bir menajerlik ilişkisi yürüten galeriler henüz bu topraklarda tam da anlamıyla var olamıyorlar. Ya da yeni yeni başlıyorlar desek daha doğru. Bu noktada ise mesele tamamen ilgi ve alaka. Bireysel ilginin artması gerektiği kadar toplumsal bilginin ve ilginin artması da mühim.
Müzelerin ve sergilerin yanı sıra galerilerin ziyaretçi ve alıcı kitlesi daha niş. Aslında bu durumun yavaş yavaş yıkılması gerekiyor. Sanat tamamen ticareti bir meta olsun demiyorum tabii ki ama günlük hayatta algıladığımız “lüks” kavramını yeniden gözden geçirmek gerekiyor. Mesele yalnızca tercihler. Ressam olan üst kat komşum, bir gün eşi ile uzun zamandır ilgilendikleri tablonun satılığa çıktığını görüyor ve bir süre düşünüyorlar. Ellerinde öyle bir nakit para olmadığı için arabalarını satıp, tabloyu almak gibi bir fikir beliriyor ve öyle de yapıyorlar. Dediğim gibi mesele; tercih..
Evin Sanat Galerisi, Nuri İyem eserlerini ve geleneğini barındırıyor. Genç sanatçılara fırsat tanıyan bir resim yarışması da düzenliyorlar. Dünyada soyut resmin popüler bir hal almasına karşın, Evin Sanat Galerisi figüratif resimleri destekliyor. Bu soyut resmi barındırmadıkları anlamına gelmiyor, resim yarışmasına katılan soyut resimleri de kabul ediyorlar. Fotoğraflarda sürgülü bir sistemde asılı olan tablolar ise benim ilk defa gördüğüm ve diğer galerilerin de buradan öğrenerek uyguladıkları bir yöntemmiş. Bu şekilde asılı olan tablolar rahatça saklanabiliyor, böylelikle de birbirleri ile temas etmemiş oluyorlar. Ayrıca tabloların bulunduğu bu bölümde nemi önlemek için buhar makinesi mevcut.
20 Mayıs tarihine kadar Evin Sanat Galerisinde Temür Köran sergisini gezebilirsiniz. Evin Sanat, Bebek parkının hemen karşı yokuşundan çıkıldığında (yaklaşık bir 5-10 dakikalık yürüme mesafesi) sol tarafta kalıyor.  Galeri sonrası ise yokuştan aşağı inerken önünüze çıkan kedilere benden selam söylemeyi, Bebek’te bir restorandan makarna (tercihen arrabiata) yemeyi, üstüne de Bebek Kahvesinde köpüklü bir Türk kahvesi içmeyi unutmayın..

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!