Türkiye

İstanbul – Cihangir

30 Nisan 2014
Uzun zamandır İstanbul’dan kalkan her uçak için iç geçiriyorum, şimdilik burada olsam da ileride -veya en yakın fırsatta- bu şehirde olmayacağımı tahmin ediyor ve umuyorum. Bir çeşit karmaşık ilişki de yok İstanbul ile aramda. Klasik “hem kaos hem de ev..” gibi laflar da kurmak istemiyorum. Çünkü bu gibi çelişkileri barındırması ve huzur vermesi arasında paralel bir ilişki olamaz. Belki de huzur vardır da betonlar kesiyordur önünü? Belki de doğduğum ve büyüdüğüm bu şehre yapılanları gördükçe içim acıyor ve bu yüzden gitmek istiyorum. Yani sebebi her ne olursa olsun burada gün geçtikçe nefes almak zorlaşıyor. Dünyanın konuşmaya başladığı bu şehir, giderek turistleri cezbediyor; yerlisini ise kendine küstürüyor.
Etkisi uzun sürmüyor olsa da, şok ve anlık bir tedavi yöntemi olarak, tüm bu bunalımı yaşayanlara İstanbul’un bir de ara sokaklarında dolaşmalarını tavsiye ediyorum. Önünden öylece geçilen detaylar bazen çok şey söylüyorlar. Ve aslında hepsi duymak istediğimiz şeyler. Bu şehrin de anlatacak çok şeyi var zaten, ah bir dinleyen olsa..
This is not a usual Istanbul trip or travel post. Besides from the touristic parts of Istanbul, a tourist should go around in branch roads. They’ve a language that no one has it. As a citizen of Istanbul, I’m so tired to live here. I know the cliche sayings and things: “they called it caos and we called it home”. But this is not working anymore. Cause I want to see the nature, which belongs to historical places. Let’s skip the modernity, it doesn’t makes any sense. Modernity is not something related with low and simple technology. This century we’ve all the technological innovations, but it is hard to find something classic. Classic means that timeless and it appeals to all generation. That is why, I’m loosing my relation with this city. Whole world is interested about Istanbul, but natives are getting tired. Maybe little details will save our lifes?

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!