Sanat

Onur Ünlü’den yeni bir film: İtirazım Var

28 Nisan 2014
Herkese merhaba, bu ülkede güzel şeyler de oluyor. Mesela Onur Ünlü bir film daha çekti ve yarın gösterime giriyor. Pazartesi günü filmin basın gösterimine katıldım. Filmi izlemeden önce, ortaya çıkacak olan sonucu beğeneceğimi zaten tahmin edebiliyordum. İzledikten sonra bu beklentimden katbekat bir tatmin ile sinema salonundan ayrıldım, tekrar izlemek için gün saymaya başladım ve çevremdekilerle bu heyecanımı devamlı paylaşıyorum..
Filmde Selman Bulut isimli bağlama çalan, eski boksör bir imam var. Ve bu imamın camisinde bir cinayet işleniyor, imam cinayetin arkasındaki nedenleri ve katili aramaya başlıyor. Yarı dedektif yarı imam Selman Bulut, cinayeti çözmek için attığı her adımda aslında çevresindeki insanları daha farklı yönleriyle tanımaya başlıyor ve aslında anlıyor ki; katil çok da uzaklarda bir yerde değil.. Filme dair “güldürüyor, şaşırtıyor” gibi yorumları internette sık gördüm. Ben ise filmi izlerken hikayenin akışıyla birlikte imamın, yani Selman Bulut’un olaylara karşı verdiği tepkilerden etkilendim. İmam, eski boksör, baba gibi sahip olduğu sıfatlar şöyle dursun; o da sen ve ben gibi bir insan. Ve ben en çok Onur Ünlü’nün filmlerinde bu “insan” olma vurgusunu seviyorum.
Bir röportajında Onur Ünlü filmin hikayesinin 3-4 senedir kafasında olduğunu ve bu karakteri Serkan Keskin’e oynatmak istediğini, fırsatını bulmuşken de filmi çekmeye başladığını anlatıyordu. Karakterin imam olması ise “imamlar böyledir veya şöyledir”gibi bir mesajı teşkil etmiyor. Onur Ünlü’nün de bahsettiği gibi evet, karakterin imam olması zaman zaman farklı konumlar ve durumlar yaratıyor ama genel olarak bir imam olma hali ile ilgili değil..
Spoiler vermeden anlatmaya çalışmak ne kadar da zor bir şeymiş. Filmde o kadar çok beğendiğim sahneler oldu ki tekrar ve tekrar izleyeceğim. Serkan Keskin ve oyunculuğu da ders olarak okullarda okutulmalı. Filmde görüyoruz ki kendisi adeta bunun için dünyaya gelmiş. Çıkardığı karakterler yeni bir nefes olduğu gibi, aslında gündelik, normal yaşantıdan da uzak karakterler değiller. Yani çok başarılı bir gözlem yeteneği ve bunu sahneye/kameraya yansıtma ve yorumlama özelliği var. Kendisinin oynadığı her karakter için “bunu ondan başkası yapamazdı” diyorum. Gerçekten hem tiyatro hem de beyaz perdede oyunculuğu izleyiciye bambaşka bir keyif yaşatıyor. İyi ki varsın Serkan Keskin!
Son olarak bugün gördük ki filme  “genel ahlak, insan onuru ve şiddet içermesi” gibi sebeplerle  +18 yaş sınırlamasıverilmiş. Filmin o kadar güzel ve başarılı bir hikayesi var ki buna bir yaş engelinin konulması bile beni çok üzdü. Böyle yönetmenlere, ekibe ve filmlere sahibiz diye sevinip, gurur duymamız gerekirken, en olmadık sebepler uydurularak +18 yaş engeli konmasının mantığı da nedir? Yoksa bu karar, filmde Selman Bulut’u denetlemeye gelen ekip tarafından mı verilmiş? (Filmi izleyince bu cümleyi hatırlamanızı istiyorum..)
Sen Aydınlatırsın Geceyi filminde olduğu gibi bir gösterim yöntemi seçilmemiş, film bu sefer dağıtılarak gösterime giriyor.İstanbul Film Festivali kapsamında izlemek de mümkün.. Yarın gösterime giriyor, izleyin ve izlettirin. Daha sonra neden Onur Ünlü’yü ve filmlerini bu kadar çok sevdiğimin üstünde konuşalım olur mu?

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!