Sanat

İstanbul Oyuncak Müzesi 1

22 Nisan 2014
 
İstanbul’da gezdiğim en güzel müzelerden olan Oyuncak Müzesi‘nden herkese merhaba. Tıpkı geçen hafta gezdiğim Arkeoloji Müzesi gibi burayı da uzun zamandır gezmek istiyordum. Mutluyum ki Arkeoloji’de yaşadığım hüsranı burada yaşamadım. Hatta, iyi ki böyle işler yapılıyor diye sevindim. Müzenin kurulma hikayesi ise bir röportajda okuduğuma göre Sunay Akın Avrupa’da oyuncak müzelerinden birini gezerken çok etkileniyor ve uzun zaman geçiriyor. Daha sonrasında katıldığı müzayedelerden topladığı oyuncaklar ile müzeyi 23 Nisan 2005’te ziyaretçi ile buluşturuyor. Müze Göztepe‘de bulunuyor. İstanbul’daki birçok müzeye göre belki merkezi değil ama nereden gidecek olursanız olun kesinlikle değiyor.
Müzeye gitmeden önce yaptığım araştırmalarda -araştırmacı, gazeteci, yazar, astrolog kimliğimi selamlıyorum- Türkiye’de üretilen oyuncakların plastik ve çok da “güzel” olmadıklarını okumuştum. Yine de pek böyle olacağını düşünmüyordum ki, Almanya’da üretilmiş olan çoğu oyuncağın bir sanat eseri tadında olduğunu görene kadar. Ve oyuncakların altlarında yazan tarihler gerçekten şaşırtıcı. Bizde basit, plastik bir kalıptan çıkan oyuncaklar gerçekten sanki öylesine üretilmiş gibi. Ama Avrupa’da özellikle bahsettiğim gibi Almanya’da üretilen oyuncaklar ise incecik işçilikleri var ve özel tasarlanmış biblolara benziyorlar. Gerçekten hayretle bakmaya devam ediyorum; fotoğraflarda gördüğünüz pastacı ve pastalar çok harika değiller mi?
En sevdiğim detay ise sergileme tekniği oldu. Oyuncakların yarattıkları atmosfer inanılmaz hoş ve belki başlı başına doyurucu nitelikte. Müzede ise bir de bunun üstüne her odanın dekorasyonu ve o bölümdeki oyuncaların teması eklenince ortaya çıkan görüntü muhteşem olmuş. Alice harikalar diyarında gibi hissetmemek için hiçbir neden yok.. Peki yalnızca bu kadar mı, değil tabii ki. Hitler’in provokasyon amaçlı ürettiği Türk asker oyuncakları ve dönemlere ait ünlü siyasi liderlerin oyuncaklarını da görmek mümkün. Kısaca ufacık bir oyuncak, aslında birden kocaman bir metafora dönüşüyor ve anında bir kültürü özetliyor..
Müzedeyken o kadar çok fotoğraf çekmişim ki hepsini bir yazıya sığdıramayacağımı fark ettim. Bu nedenle sıkıştırmak istemediğim için, müzeye dair ikinci bir yazı daha yazarak anlatmaya devam edeceğim. Oyuncak Müzesine gitmiş olanlar en çok hangi bölümün ve oyuncağın önünde vakit geçirdiğini söylemeden geçmesin..

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!