Sanat

“Dilan Bozyel” bir sergi hazırlığı – 2

12 Nisan 2014
Merhaba, dün başlayan Dilan Bozyel Sergi Hazırlığı yazıları bugün de hız kesmeden devam ediyor. Neden böyle gazete kupürü gibi bir cümle kurdum bilmiyorum ama şunun üzerine basarak söylemek istiyorum ki; bu yayınladığım yazılar benim şimdiye kadar yapmış olduğum, içinde bulunmuş olduğun en keyifli, en değerli projelerden biri. Tekrar, blog’um aracılığıyla bana bu şansı veren, kamera arkasında dilediğimce görüntü almama izin veren, her an her dakika empati kuran Dilan Bozyel‘e teşekkür etmek istiyorum.
Ayrıca böyle bir yazıyı yazma şansım olmasaydı, yine büyük bir heyecanla bu kamera arkası yazılarını okurdum. Çünkü biliyor ve tahmin ediyorum ki, hepimiz aslında bir sanatçının nasıl hazırlandığını merak ediyoruz. Evet, bir sanatçıyı sanatçı yapan, ya da eserinin oluşmasını sağlayan tek bir neden yok. Tıpkı Picasso‘nun yapmış olduğu “40 yıl artı 10 saniye” göndermesi gibi sanatçının eseri aslında bir noktada da hayatının yansıması. Ama teknik anlamdaki hazırlık süreci, sanatçının eseriyle yaşadığı ilişki kısmen de olsa somut bir veri olarak incelenebilir. İşte bu noktada, kamera arkası yazılarının ikinci kısmında, Dilan Bozyel’in fotoğrafların baskısını aldığı güne gidiyoruz. Çekim gününü ve detaylarını daha sonraki günlerde anlatacağım ama baskı aşaması da en az çekim anı kadar heyecanlı olmalı diye düşünerek sizi o güne götürüyorum!
Fotoğraftaki çantanın öyküsü ise şöyle anlatıyor Dilan Bozyel; “Hayatımdaki en önemli kadınlardan biri olan Umay Umay’ın hediyesi. Umay’ın özgür ruhu ve derin kalbini hep yanımda hissediyorum.” Çantanın üzerinde kazandığı ilk paradan, bir zamanlar sahip olduğu tümöre kadar hayatında onu etkileyen anların kareleri yer alıyor. Dilan Bozyel asıl baskı öncesi kararlar için bugün deneme baskı aldı, istediği kareyi elde etmiş olmanın huzuruna eşlik eden sergi açılış saatine dek sürecek olan telaşını hasır şapkasının altına saklamıştı.. (Güneşli havaya artık hepimizin ihtiyacı olsa da, güneş alerjisi olduğu için azıcık huysuz olduğunu söyledi.)

Not: 4. fotoğraf yarın gelecek olan çalışmanın galeriye teslim edildiği post’dan. Yarınki yazıya kadar izlememiş olanlar için iki tane de videomuz var; biri çekim gününü anlatan bir backstage videosu, diğeri ise Dilan Bozyel çalışmasını galeriye teslim ettikten sonra gerçekleştirdiğimiz röportaj.

You Might Also Like

No Comments

Bir Cevap Yazın

error: Content is protected !!